Proces zapošljavanja je izvan kontrole

Proces zapošljavanja je izvan kontrole

Iako je "nitko više ne želi raditi" uobičajeni "refren" poslodavaca, mnogi koji traže posao pričaju drugačiju priču. Naime, brojne su osobe u potrazi za poslom ispričale svoje iskustva na TikToku pa postali viralni nakon što su izjavili da šalju stotine molbi za posao i pritom dobivaju malo odgovora.

Također, mnogi tvrde da se od njih tražilo raditi određene zadatke besplatno tijekom procesa intervjua ili da su primali niske plaće i neznatne povišice kad bi doista dobili posao. Što ne bi bilo čudno da na opsežnim intervjuima ništa od toga nije prikazano na takav način.

A upravo je proces intervjua najteži u svim tim iskustvima. Tvrde da je nepotrebno naporan, a najbolji je primjer onaj TikTok korisnice Trene (@diggingintodata) i ne čudi što je izazvao podosta rasprave.

U videu s oko 6500 pregleda, ona kaže da ju je neimenovana kompanija zamolila da obavi dva intervjua u trajanju od sat vremena. A zatim su je zamolili da se vrati u novi proces intervjua, u kojem će se odviti dodatna tri, svaki po 90 minuta.

"Pravo je ludilo što su kompanije počele tjerati kandidate. To je ludo", napisala je u naslovu.

Nadalje, Trena kaže da je treći intervju isprva zamišljen kao panel intervju, što je pozitivno prihvatila. A potom je doznala za dodatna tri od po 90 minuta trajanja...

"Želite da uložim četiri i pol sata za ovaj panel? Nakon što sam već obavila intervjue u trajanju od dva sata?"

Nažalost, Trena nije jedina u pritužbama na pretjerane zahtjeve intervjuiranja. Prošle je godine BBC objavio tekst pod naslovom "Porast beskrajnih intervjua za posao". Kroz njega se dokumentiralo brojne priče ljudi koji su morali proći više krugova razgovora, u svakoj fazi neizvjesni hoće li dobiti posao ili čak koliko još krugova intervjua imaju pred sobom.

"Menadžer mi je rekao da ne misli da ću dobiti posao, ali me želi "svejedno dovesti" i obaviti intervju koji je u prosjeku trajao 3,5 sata. Čuo sam ovo prilično često, zbog čega razmišljam o tome trebam li u potpunosti uskočiti u tech sektor. Proces zapošljavanja je izvan kontrole. Svi postavljaju ista pitanja, a to mogu odjednom svima zajedno. Zašto gubiti toliko vremena", neki su od komentara na Trenin video.

Srećom, ova priča ima sretan kraj. Trena je nakon silnih muka dobila posao, ali nije otkrila gdje, odnosno, je li riječ o kompaniji gdje je morala prolaziti cijelo mukotrpno iskustvo...