Njemački parlament donio je zakon koji će bankama u Njemačkoj omogućiti prodaju i pohranu kriptovaluta poput bitcoina. Značajna je to odluka na području regulacije digitalnih valuta jer će vjerojatno imati izniman međunarodni utjecaj, što je potrebno u trenucima nepovjerenja, ali i borbe “tradicionalnih“ financijskih institucija protiv noviteta koje donosi jedan decentralizirani sustav.
Naime, na njemu se temelje kriptovalute, to im je bit i zbog toga su privukle toliko pristaša diljem svijeta. Stoga, njemačka će odluka biti barem kod njih pozdravljena. Konkretnije, novo zakonodavstvo stupa na snagu odmah 1. siječnja 2020. Nakon tog datuma kriptovalute poput bitcoina moći će se kupiti ili pohraniti u njemačke banke koje odluče proširiti svoju ponudu usluga. Ulazak je to kriptovaluta u spomenuti "tradicionalni" financijski sustav.
Također, dosadašnji ponuđači prodaje i pohrane kriptovaluta, kao što su kriptomjenjačnice poput Bitstampa, koje već otprije posluju na njemačkom tržištu, morat će podnijeti zahtjev za licencu kod regulatora Bafina prije isteka 2019. kako bi nesmetano poslovale po novim pravilima u novoj godini.
Razlog ovakvih odluka jest u tome što njemački financijski stručnjaci vjeruju da bi nakon usvajanja zakona Njemačka trebala postati utočište za ulagače u kriptovalute. Novo zakonodavstvo snažno podržava i BdB, udruženje njemačkih banaka, što je uvelike pomoglo da zakon prođe u parlamentu.
U konačnici, ovaj zako predstavlja prekretnicu na području baratanja kriptovalutama i za druge zemlje zakon moguće da je prvi takav u svijetu, što znači da je Njemačka pionir u ovom smislu. Sad ostaje za vidjeti hoće li njemački primjer slijediti i druge zemlje diljem Europe i svijeta.
Ipak, u prvom su planu one europse jer Njemačka se pri pisanju novog zakona oslanjala na "rupu" četvrte direktive Europske unije kako bi spriječila upotrebu financijskog sustava za pranje novca ili financiranje terorizma. Ona trenutno zabranjuje bankama direkno poslovanje u kriptovalutama, ali ne i prodaju ili pohranu kriptovalute.
Appleovo poslovanje u Kini, koje je doživjelo razne faze – od motora rasta do problema i natrag – bilo je jedno od slabijih područja u tvrtkini, unatoč boljim od očekivanih rezultatima u prazničnom kvartalu.
Infobip je osigurao višu osiguranu kreditnu liniju u iznosu od 520 milijuna dolara, predvođenu fondovima i računima kojima upravljaju BlackRock i Blue Owl. Cilj je refinancirati postojeću kreditnu liniju, ojačati kapitalnu osnovu i podržati sljedeću fazu rasta tvrtke. Kako potražnja za AI-pokretanim korisničkim angažmanom ubrzano raste, Infobip dodatno pojačava fokus na inovacije i globalno širenje.
Eleport je sklopio strateško partnerstvo sa Supernova Grupom, jednim od najvećih trgovačkih lanaca u regiji. U sklopu ovog projekta, na 30 lokacija, u Hrvatskoj i Sloveniji - bit će instalirano gotovo 200 ultra-brzih DC punjača snage do 400 kW.