International Business Machines (IBM) službeno je 21. prosinca preuzeo finsku kompaniju Nordcloud, ali bez navođenja o financijskim detaljima tog posla. Dio je to strategije u kojoj se Big Blue pokušava što bolje nadmetati s Amazonom, Microsoftom i Googleom na cloud tržištu.
Uz Nordcloud će to svakako ići bolje za IBM jer riječ je o kompaniji osnovanoj 2011. i specijaliziranoj za cloud consulting usluge, koje su joj donijele 61 milijun američkih dolara ove godine. Uz to, ima 450 zaposlenih i poprilično uhodan posao, od kojeg će IBM imati velike koristi.
"Akvizicija će nam donijeti "turbo pogon" za naše hibridne cloud konzultantske sposobnosti", navedeno je iz IBM-a.
Inače, klasično cloud računalstvo odnosi se na situaciju u kojoj organizacije ili pojedinci koriste tuđe računalne servere kako bi izvodili zadatke na svojim uređajima ili kako bi pohranjivali podatke na mjesto koje se ne veže uz njihove diskove, odnosno, fizičke komponente i prostor. No, hibridni cloud je kombinacija cloud okružena i pritom uključuje javne, privatne i one na samom mjestu.
Uz Nordcloud, IBM će poboljšati taj segment te ponuditi klijentima bolje uvjete za digitalnu transformaciju, kao i podršku za daljnju primjenu IBM-ove hibridne cloud platforme.
Sve ovo može čuditi malo koga obzirom da je cloud tržište "eksplodiralo" prije nekoliko godina te Gartner i IDC predviđaju da će profesionalne usluge vezane uz tu tehnologiju vrijediti oko 200 milijardi dolara do 2024. Ipak, trenutno na tom tržištu najveći udio imaju Amazon, Microsoft i Google, ali IBM se trudi svim silama to promijeniti, što ne potvrđuje samo ova akvizicija već i ona iz prošle godine, kad je kupljen Red Hat za 34 milijarde dolara.
Dakle, Big Blue misli itekako ozbiljno i kroz godine koje dolaze lako bi mogao premašiti nekog od konkurenata i približiti se zasad nedodirljivom Amazonu.
Deutsche Telekom potpisao je dugoročni strateški sporazum s Google Cloudom, koji traje do 2030. godine. Fokus je na integraciji clouda i umjetne inteligencije (AI) za DT-ovu IT infrastrukturu, mreže i poslovne aplikacije, uključujući migraciju njegovog SAP okruženja.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.