Prema izvorima, cilj je integrirati napredne tehnologije preuzete tvrtke u Google Cloud platformu kako bi se korisnicima osigurala bolja zaštita podataka i sustava.
Depositphotos
Google je objavio akviziciju jedne od vodećih tvrtki za kibernetičku sigurnost u poslu vrijednom 32 milijarde dolara. Ova akvizicija označava značajan korak prema jačanju Googleove pozicije u području sigurnosnih rješenja, posebno u kontekstu rastućih prijetnji kibernetičkoj sigurnosti. Prema izvorima, cilj je integrirati napredne tehnologije preuzete tvrtke u Google Cloud platformu kako bi se korisnicima osigurala bolja zaštita podataka i sustava.
Stručnjaci ističu da će ova akvizicija omogućiti Googleu da proširi svoj portfelj sigurnosnih usluga, uključujući rješenja za prevenciju prijetnji, otkrivanje napada i odgovor na incidente. Očekuje se da će transakcija biti dovršena do kraja godine, nakon što regulatorna tijela daju svoje odobrenje.
Google je postigao "definitivni sporazum" za preuzimanje tvrtke Wiz, njujorškog startupa za kibernetičku sigurnost, u poslu vrijednom 32 milijarde dolara, što je najveća akvizicija u povijesti ove tehnološke kompanije. Transakcija se odvija u potpunosti u gotovini, a očekuje se da će biti dovršena do 2026. godine nakon regulatornih odobrenja. Wiz će biti integriran u Google Cloud sektor, čime će se dodatno osnažiti sigurnosne usluge za korisnike.
Wiz je poznat po pružanju multicloud sigurnosnih rješenja koja surađuju s platformama poput Microsoft Azurea i Amazon Web Servicesa. Google je naglasio da će Wizova rješenja ostati dostupna i konkurentskim cloud uslugama kako bi se izbjegli potencijalni antitrust problemi. Ova akvizicija dolazi nakon što je Wiz odbio ponudu od 23 milijarde dolara prošle godine, odlučivši se za pripremu inicijalne javne ponude (IPO).
Google je već ranije pojačao svoj portfelj kibernetičke sigurnosti akvizicijama Siemplifyja i Mandianta, a uključivanje Wiza dodatno učvršćuje njegovu poziciju lidera u ovom sektoru, posebno s obzirom na sve veće prijetnje povezane s umjetnom inteligencijom
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) izjavila je da se suočava s poteškoćama u praćenju koje tvrtke koriste njezine čipove. Tvrtka je navela da postoji ograničena vidljivost u cijelom opskrbnom lancu koja joj otežava sprječavanje da njezin silicij dospije u proizvode koje proizvode sankcionirane tvrtke.