Prošla godina bila je izazovna, problematična, čudna, ma što god i kako god ju tko opisivao, a javne nabave u IT-u pale su i po iznosima i po broju tendera iako je bilo nekoliko veliki projekata poput trogodišnjeg ugovora za Microsoft licence, nabavke rješenja za e-Škole, Centar dijeljenih usluga.
Prema podacima koje prikuplja Tenderi.hr, a nakon analize ICTbusiness.info vidljivo je kako je najveći broj objavljenih tendera među obveznicima javne nabave imala Financijska agencija s 81 tenderom, slijedi Grad Zagreb sa 75 tendera, a na trećem mjestu Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje.
Najveći javni naručitelji u 2020. godini
Institucija
Broj objavljenih tendera
1
Financijska agencija
81
2
Grad Zagreb
75
3
Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje
32
4
Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje
30
5
Hrvatske autoceste
25
6
Hrvatska radiotelevizija Javna ustanova
25
7
Plinacro
23
8
HP - Hrvatska pošta
21
9
Hrvatska Lutrija
21
10
Ministarstvo obrane Republike Hrvatske
20
11
Hrvatska elektroprivreda
16
12
Ministarstvo zdravstva
14
13
Hrvatska banka za obnovu i razvitak
8
14
Ministarstvo pravosuđa
7
15
Ministarstvo unutarnjih poslova
6
16
Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) izjavila je da se suočava s poteškoćama u praćenju koje tvrtke koriste njezine čipove. Tvrtka je navela da postoji ograničena vidljivost u cijelom opskrbnom lancu koja joj otežava sprječavanje da njezin silicij dospije u proizvode koje proizvode sankcionirane tvrtke.