CES 2018: Vašar tehnologije u Las Vegasu, uspjeh koji je vrlo teško postići

CES 2018: Vašar tehnologije u Las Vegasu, uspjeh koji je vrlo teško postići
Dražen Tomić / Tomich Productions

Više od 3900 izlagača, 185 tisuća posjetitelja iz cijelog svijeta, 255,48 tisuća četvornih metara izložbenog prostora i ove godine obilježili su jedan od najvećih svjetskih sajmova tehnologije. Ogromnim prostorima klasičnog izložbenog dijela treba pribrojati dodatne postave u hotelima i to u dvoranama i sobama, restoranima, ali i sajmove unutar sajma kao što su Digital Experience! i Showstoppers. Sve je to ipak premaleno jer CES raste. Uz to, CES je u Las Vegasu postao peti po veličini sajam automobila u SAD-u.

I dok očito nedostaje prostora jer CES-ovi organizatori planiraju uz postojeći Las Vegas Convention Centre (LVCC) nadograditi nekoliko paviljona, jasno je da se i sam sajam nepovratno promijenio i stalnom mijenja.

Od vremena kada se zvao CES - consumer electronic show, kako ga organizatori više ne žele da se zove nego ga treba zvati samo CES, promjene su stalne.

U povijesti ovog sajma koji sada ima 51 godinu treba uzeti u obzir kako je od 1978. pa sve do 1994. održavan dva puta godišnje jednom u siječnju i zvao se Winter Consumer Electronic Show, a drugi u ljeto pa se logično zvao Summer Consumer Electronic Show. Od 1994.- do 1998. godine pokušavalo se s dva sajma godišnje ali sve manje uspješno tako da je 1998. odlučeno da se ide s jednogodišnjim sajmom, koji za izlagače nije nimalo jeftin, ide samo jednom godišnje i to u siječnju u Las Vegasu.

Ono što je zanimljivo u donosu na CES 2017., jest da su ove godine organizatori s gradom Las Vegasom uspjeli barem koliko toliko riješiti problem prijevoza autobusima između dijelova grada gdje je sajam. Međutim i dalje je na cestama bila borba redovnih taksija i onih koji posluju kao taksi ali u tvrtkama Uber i Lyft. Uber se baš nije iskazao, bio je skuplji vrlo često od običnog taksija dok je s druge strane Lyft držao cijenu stalnom bez obzira na sve i to je većinu ljudi vodilo prema Lyftu a ne Uberu.

I to je ono što su svi posjetitelji, njih već spomenutih 185 tisuća mogli doživjeti tumarajući prostranstvima tehnologije na tih ogromnih, više od 255 tisuća četvornih metara prostora. I onda još malo restorana i dvorana i to je blizu 300 tisuća.

Tko kaže da je sve to prošao, jednostavno laže jer je to nemoguće kao što je moguće pogledati muzej Louvre u Parizu u par dana. Ne ide, jednostavno ne ide. Stoga ćemo više o tehnologiji, novitetima, pregledom nekih ključnih trendova progovoriti idućih dana. Dok se dojmovi ne slegnu i prekršit ćemo „Što se dogodilo u Las Vegasu, ostaje u Las Vegasu“.

Moramo se ipak dotaknuti nastupa hrvatskih tvrtki. Na sajmu su od domaćih tvrtki bili Zipato koji je tamo već starosjedilac, pa onda domaći startupovi MAKERbuino i me.Mum, pa hrvatska tvrtka Foreo te još neki izlagači koji su na sajmu nastupali s partnerima.

I koliko god domaći mediji predstavljali nastup na CES-u kao veliki uspjeh treba biti sasvim jasno da je samo na startup dijelu bilo više od 1100 startupova i vrlo je teško istaknuti se. Treba puno raditi da bi se uspjelo.

Uz to, neke države poput Francuske, Italije, ali i primjerice Maroka potrudile su se da svojim startupovima daju i institucionalnu podršku. To naši startupi nisu imali.

Uspjeh na svjetskom tržištu danas se mjeri novcem, bez njega se ne može uspjeti uz najgenijalniju ideju i proizvod, ali niti to ponekad ne garantira uspjeh, pogotovo ako se među ključnim ljudima startupa osjeti arogancija i opijenost sajmovima poput CES-a i hype-a koji ga prati. A to vodi definitivno u propast.