Bez prijenosa poslovanja Hrvatska bi u idućih deset godina gubi 180.000 radnih mjesta

Bez prijenosa poslovanja Hrvatska bi u idućih deset godina gubi 180.000 radnih mjesta

Poduzetnici stariji od 55 godina moraju početi planirati prijenos poslovanja. U Hrvatskoj ljudi u toj dobi vode više od 16.000 malih i srednjih poduzeća s gotovo 180.000 zaposlenih. Posebno je ugrožena trećina tih poduzeća te trećina zaposlenih. Riječ je o poduzećima čiji vlasnici podcjenjuju složenost i trajanje procesa prijenosa poslovanja. Istaknuto je to na Forumu obiteljskih poduzeća i prijenosa poslovanja uz napomenu kako je druga najveća ugroza poduzećima, sazrelih za prijenos poslovanja, neodgovarajuća potpora nadležnih institucija.

„Među najvećim izazovima uspješnog prijenosa poslovanja su i nedostatak iskustva, preveliko naslanjanje na nasljednike iz obitelji, nespremnost na promjene te druge psihološke barijere. Mnoge poduzetnike muči i neizvjesnost izvora prihoda u mirovini. Sve su to teme o kojima stariji poduzetnici sa svojim potencijalnim nasljednicima trebaju otvoreno razgovarati. Tijekom prijenosa poslovanja trebaju se pronaći rješenja za vlasništvo i upravljanje poduzećem nakon umirovljenja vlasnika, najčešće i osnivača tvrtke“, kazala je Mirela Alpeza, direktorica CEPOR-a - Centra za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva.

Upravo CEPOR, dodala je, sustavno radi na jačanju svijesti poduzetnika o izazovima prijenosa poslovanja. Kako bi taj proces bio što uspješniji, treba postojati odgovarajući ekosustav. On uključuje potporne institucije, savjetnike i financijske institucije.

„Razvoj poduzetništva i ekosustava za prijenos poslovanja bitan je za ekonomski i gospodarski razvoj zemlje. Stoga je neophodno kontinuirano raditi na istraživanju tržišta, edukaciji, podizanju svijesti i koordinaciji bitnih aktera iz javnog i privatnog sektora“, kazala je Vanja Cico, menadžerica za EFSE Development Facility u Finance in Motion.

Laura Sallent Cucurella, koordinatorica u Centreu de Reempresa de Catalunya pojasnila je kako funkcionira ta platforma za prijenos poslovanja mikro i malih poduzeća u španjolskoj regiji Kataloniji. Riječ je o svojevrsnom „one stop shopu“ koji mikro i mala poduzeća, spremna za prijenos poslovanja, povezuje s poduzetnicima koji žele imati svoje poduzeće, ali ne na način da ga pokreću ispočetka. Uz poduzetnike i druga poduzeća među potencijalnim kupcima ima i nezaposlenih osoba.

Prodaja poduzeća, napomenuli su na Forumu, treba biti jedno od rješenja jer u Europi svega 15 do 30 posto poduzeća prelazi na drugu generaciju u obitelji poduzetnika.

„Više od polovine poduzetnika koji su sudjelovali u istraživanju za Europski barometar obiteljskih poduzeća, namjerava prenijeti poslovanje na sljedeću generaciju na jedan od sljedećih načina: prijenosom upravljanja, promjenom vlasništva ili prijenosom nadzora. Zbog nepostojanja odgovarajućih resursa, 33 posto obiteljskih poduzeća razmatra angažman vanjskoga glavnog izvršnog direktora“, kazao je Zoran Zemlić, direktor u odjelu financijskog savjetovanja KPMG-a u Hrvatskoj.

Podaci Europske komisije otkrivaju da u Europskoj uniji oko 150.000 malih i srednjih poduzeća godišnje procesu prijenosa poslovanja ne pristupa na odgovarajući način. Time ugrožavaju oko 600.000 postojećih radnih mjesta.

Prijenos poslovanja posebno je izazovan u zemljama s kratkom tradicijom tržišne ekonomije. Boris Vukić iz tvrtke ASEE - Adizes Southeast Europe kazao je kako je „smrt“ riječ koju osnivači poduzeća u Hrvatskoj i okolnim zemljama ne žele čuti.

Živopisno iskustvo s preuzimanjem upravljanja poduzećem koje je osnovao njegov otac, ispričao je Adnan Misimović iz sarajevske tvrtke Megamix. Pritom je kazao kako prvu generaciju poduzetnika odlikuju vizija, iskustvo, instinkt te brzina odlučivanja, a druga je generacija bolja u egzekuciji, baratanju novim vještinama i tehnologijom te analizama.

Forum obiteljskih poduzeća i prijenosa poslovanja središnji je događaj Tjedna obiteljskih poduzeća i prijenosa poslovanja. U sklopu Tjedna diljem Hrvatske se održavaju predavanja i radionice korisne poduzetnicima pred kojima je prijenos poslovanja.

Tjedan obiteljskih poduzeća i prijenosa poslovanja organizira Centar za politiku razvoja malih i srednjih poduzeća i poduzetništva (CEPOR). Partneri i sponzori su Europski fond za jugoistočnu Europu DF, Hrvatska banka za obnovu i razvitak, Hrvatska udruga poslodavaca, KPMG Hrvatska, Ekonomski fakultet u Osijeku i TRANSEO - European Association for SME Transfer.