"Irska je Appleu dodijelila nezakonitu pomoć koju je Irska dužna i vratiti."
Pixabay
Tehnološke kompanije u Europskoj uniji rujan 2024. neće pamtiti po dobrome. Barem ako pitate Apple i Google, koji su dobili enormne kazne zbog poslovnih praksi.
Naime, nakon što je odbijena žalba Googlea na antitrustovsku kaznu od 2,45 milijarde eura, najviši sud Europe presudio je da Apple mora vratiti 13 milijardi eura poreznih olakšica iz Irske, koje je Europska komisija proglasila nezakonitima još 2016.
Odluka Europskog suda pravde poništava raniju presudu nižeg suda iz 2020., koja je bila u korist Applea.
"Odluka potvrđuje odluku Europske komisije iz 2016.: Irska je Appleu dodijelila nezakonitu pomoć koju je Irska dužna i vratiti," napisali su suci.
U izjavi za Financial Times, Apple tvrdi da Europska unija pokušava retroaktivno promijeniti pravila i ignorira činjenicu da je, u skladu s međunarodnim poreznim zakonima, njegov prihod već bio oporezivan u Sjedinjenim Američkim Državama.
Appleova efektivna porezna stopa na prihode ostvarene u Europi iznosila je samo jedan posto, a u 2014. godini čak i 0,005 posto. Budući da je dogovor Appleu davao "značajnu prednost" u odnosu na konkurenciju, Europska komisija odredila je da Apple vrati "nezakonitu državnu pomoć" za razdoblje od deset godina prije nego što je započela istragu o njegovoj poreznoj praksi.
Odluka dolazi nakon nekoliko neuspjeha Europske komisije protiv američkih korporacija. Prošle godine, ECJ je presudio da Amazon ne mora platiti 250 milijuna eura zaostalog poreza Luksemburgu i izgubio sličan slučaj protiv Starbucksa u Nizozemskoj.
Iako je ova odluka pobjeda za EU, te bi presude mogle biti prepreka budućim slučajevima EU-a protiv velikih tehnoloških kompanija u vezi s poreznim oazama u pojedinim državama članicama.
Poslovni prihodi Span Grupe iznose 61,1 milijun eura i veći su za 80 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine. Dobit prije kamata, oporezivanja, amortizacije i deprecjacije i to prije jednokratnih stavki (EBITDA) iznosi 4,1 milijun eura i bilježi rast od 50 posto u odnosu na promatrano razdoblje prošle godine, dok je EBITDA nakon jednokratnih stavki porasla za 61 posto i iznosi 3,9 milijuna eura. Neto dobit Grupe za prva tri mjeseca 2025. godine iznosi 2,7 milijuna eura, što je rast od 108 posto u odnosu na isto razdoblje lani.
Meta mogla bi izgubiti 7 milijardi dolara u prihodu od oglašavanja od kineskih tvrtki zbog američkih carina, sugerirao je Craig Moffett, viši izvršni direktor u MoffettNathanson, u istraživačkom izvještaju.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) izjavila je da se suočava s poteškoćama u praćenju koje tvrtke koriste njezine čipove. Tvrtka je navela da postoji ograničena vidljivost u cijelom opskrbnom lancu koja joj otežava sprječavanje da njezin silicij dospije u proizvode koje proizvode sankcionirane tvrtke.