ENT najavio program otkupa dionica
Ericsson Nikola Tesla najavio je da će Uprava društva 2025. godine započeti otkup vlastitih dionica. Program otkupa temelji se na odluci o dodjeli vlastitih dionica zaposlenicima u skladu s programima nagrađivanja.
Daljnji problem je vjerojatni utjecaj na profitne marže Applea, Samsunga i drugih proizvođača potrošačke elektronike, za koje očekuje da će se smanjiti zbog poteza kojima će se ublažiti dio dodatnih troškova s kojima bi se potrošači mogli suočiti. Pokušaji Foxconna, ključnog proizvodnog partnera Applea, da smanji ovisnost tvrtke o Kini prebacivanjem proizvodnje u druge zemlje mogli bi se pokazati nedovoljnim olakšanjem, s obzirom na to da je Vijetnam jedna od alternativnih lokacija uz Indiju, koja se suočava s recipročnom stopom od 26 posto.
Američke carine vjerojatno će snažno pogoditi Apple i Samsung, što će rezultirati višim cijenama za potrošače u zemlji, izjavio je glavni analitičar CCS Insighta Ben Wood u intervjuu za Mobile World Live. Wood je napomenuo da Apple i Samsung drže najveći udio u prodaji pametnih telefona u SAD-u, što je problem s obzirom na to da se oba proizvođača uvelike oslanjaju na Kinu i Vijetnam za proizvodnju svojih uređaja.
Ove dvije zemlje nalaze se na vrhu popisa carinskih stopa koje je objavio predsjednik Trump, s carinom za Kinu od 34 posto i za Vijetnam od 46 posto. Za svaku se stopu navodi da je recipročna stopa koju je otkrio američki čelnik, a kineska bi brojka mogla biti i viša kada se uključe druge naknade. "Ako se ništa brzo ne promijeni, maloprodajne cijene vjerojatno će morati porasti za pametne telefone i druge uređaje potrošačke elektronike", rekao je Wood.
Daljnji problem koji je Wood istaknuo je vjerojatni utjecaj na profitne marže Applea, Samsunga i drugih proizvođača potrošačke elektronike, za koje očekuje da će se smanjiti zbog poteza kojima će se ublažiti dio dodatnih troškova s kojima bi se potrošači mogli suočiti. Pokušaji Foxconna, ključnog proizvodnog partnera Applea, da smanji ovisnost tvrtke o Kini prebacivanjem proizvodnje u druge zemlje mogli bi se pokazati nedovoljnim olakšanjem, s obzirom na to da je Vijetnam jedna od alternativnih lokacija uz Indiju, koja se suočava s recipročnom stopom od 26 posto.
Taipei Times izvijestio je da je Foxconn putem svoje podružnice u posljednjih šest mjeseci nabavio opremu u vrijednosti od 32,3 milijuna dolara za svoje poslovanje u Indiji, što je dio plana za povećanje kapaciteta za Appleove proizvode, uz AI poslužitelje. Samsung se suočava sa sličnim poteškoćama, a čak i kada bi se odlučio zaustaviti svu inozemnu proizvodnju i vratiti je u Južnu Koreju, i dalje bi se suočio sa značajnom recipročnom stopom od 25 posto na uvoz iz Južne Koreje.
Zaključno, američke carine predstavljaju značajan izazov za Apple i Samsung, dva vodeća proizvođača pametnih telefona na američkom tržištu. Očekuje se da će doći do povećanja cijena za potrošače i potencijalnog smanjenja profitnih marži tvrtki. Dugoročno, tvrtke će morati razmotriti strategije prilagodbe, uključujući optimizaciju lanaca opskrbe i potencijalno premještanje dijela proizvodnje, kako bi ublažile negativne učinke carina.
Stanje na tržištu pametnih telefona u SAD-u:
Poslovanje Applea u posljednjem dostupnom kvartalu (Q1 fiskalne 2025. - Q4 kalendarske 2024.):
Poslovanje Samsunga u posljednjem dostupnom kvartalu (Q4 kalendarske 2024.):
Utjecaj carina na Apple i Samsung: