IT KONFERENCIJA

U Puli održana četvrta Let'sGrow! tehnološka konferencija

Kroz niz predavanja, panela i radionica, sudionici su imali priliku čuti najnovije uvide iz područja ICT tehnologije, razmijeniti ideje te ostvariti vrijedne kontakte.

U Puli održana četvrta Let'sGrow! tehnološka konferencija

U pulskom hotelu Park Plaza Histria održala se četvrta Let'sGrow! tehnološka konferencija, a još je jednom potvrdila status jednog od ključnih događanja u IT kalendaru.

Okupila je raznoliku publiku, od studenata i srednjoškolaca, preko poduzetnika i profesora, pa sve do znanstvenika, IT profesionalaca i građana zainteresiranih za svijet tehnologije. Kroz niz predavanja, panela i radionica, sudionici su imali priliku čuti najnovije uvide iz područja ICT tehnologije, razmijeniti ideje te ostvariti vrijedne kontakte.

Konferenciju je otvorio panel "Born in Sweden, Russia, Germany: working in Istria. Could the grass be greener?" koji je okupio međunarodne stručnjake s različitim pričama, ali zajedničkim nazivnikom - Istra kao novi dom i profesionalna baza. Na panelu su sudjelovali švedski poduzetnik i digitalni nomad Arne Evertsson (osnivač i CTO, Sprend), Nadezhda Mikhaylova (Senior People Operations Business Partner, Infobip) koja je u Istru doselila iz Rusije, njemački poduzetnik i hrvatski zet Tobias Benz (osnivač, Workation Adria) uz vodstvo Monike Ivanović (Engineering Program Manager, Infobip). Panelisti su podijelili iskustva o tome kako je živjeti i raditi u Istri kao strani IT stručnjak ili poduzetnik, kako su pronašli prilike, izgradili značajne veze i postali dio lokalne tehnološke scene.

Panel "Programeri u raljama AI-ja: Vibe coding i druga čuda" ponudio je dubinski pogled na sveprisutni utjecaj generativne umjetne inteligencije na svakodnevicu programera. Davor Runje, istaknuti softverski inženjer, znanstvenik i poduzetnik Ognjen Božičković te mlada programerka i studentica Mirna Pušeljić, uz vodstvo novinarke Chiare Bilić, razmijenili su stavove o tome kako AI alati već sada omogućuju rješavanje složenih problema, ubrzavaju razvoj i otvaraju nove kreativne mogućnosti, ali istovremeno postavljaju pitanja o znanju i ulozi samih programera. Novi pojam "vibe coding" pokazuje kako se intuitivan pristup kodiranju, u simbiozi s moćnim AI alatima, sve više probija u praksi. Ipak, ključna pitanja ostaju: gdje su granice ovog tehnološkog entuzijazma i zašto (još uvijek) vrijedi učiti programirati u svijetu gdje umjetna inteligencija zna – gotovo sve?

U izlaganju pod nazivom "Blockchain punk", Ivan Piton (voditelj razvoja poslovanja, Biconomy) i Luka Sučić (partner, Meta Change Capital) iskusni blockchain znalci s bogatim međunarodnim iskustvom poveli su publiku na putovanje kroz pionirske dane razvoja blockchain tehnologije.

Startup natjecanja okupilo je najperspektivnije pojedince i timove koji su pred stručnim žirijem kojim predsjeda Stevica Kuharski, partner u Fil Rouge Capitalu, predstavili svoje inovativne ideje i rješenja. Prvo mjesto osvojili su Goran Lisak i Dorotea Zorić s aplikacijom KIDLYTIC, inovativnim alatom za interpretaciju dječjih crteža namijenjenim roditeljima djece u dobi od tri do deset godina. Drugo mjesto pripalo je timu u sastavu Erik Fakin, Evan Dagistin i Denis Beletić, također s Fakulteta informatike u Puli, koji su predstavili LOZALYTICS – digitalnu osobnu iskaznicu za vino. Treće mjesto osvojio je Antonio Labinjan s Fakulteta informatike u Puli, predstavivši FACEMARK, aplikaciju za detekciju i prepoznavanje lica u stvarnom vremenu.

U fireside chatu "Ponedjeljkom u 2", televizijski voditelj Aleksandar Stanković ugostio je Srđana Kovačevića, suosnivača i direktora osječke tvrtke Orqa, koji je nedavno proglašen tportalovim Vizionarom 2025. u kategoriji tehnologije. U otvorenom i inspirativnom razgovoru, Kovačević je ispričao kako je Orqa, pokrenuta iz garaže u srcu Slavonije, postala globalno prepoznatljiv igrač u industriji dronova, s tehnologijama koje uspješno konkuriraju i kineskim gigantima. Posebnu pažnju izazvala je najava gradnje tvornice u SAD-u, što potvrđuje ambiciju i snagu domaće tehnološke scene.

U keynote sesiji "Agentski sustavi u praksi – automatizacija digitalnog oglašavanja", dva istaknuta imena domaće AI i startup scene, Davor Runje i Hajdi Ćenan, pokazala su kako izgleda stvarna primjena agentskih sustava. Publika je imala priliku saznati relevantne informacije o sustavima i AI agentima koji u potpunosti preuzimaju vođenje digitalnih oglasnih kampanja.