Utor za slušalice na mobitelima još nije mrtav

Utor za slušalice na mobitelima još nije mrtav
Fotolia

Apple je na iPhone 7 i iPhone 7 Plus uklonio utor za slušalice od 3,5 milimetra i izazvao mnogo polemika jer ipak je riječ o standardu koji ovisi o toliko toga danas, kad se govori o audio dijelu. Činilo se da bi to moglo navesti sve konkurentske proizvođače da krenu istim putem, al s obzirom da činjenicu da čak i Apple nudi posebne adaptere da bi se slušalice mogle spojiti na njega, druge je ponukao da nastave svojim putem i ništa ne mijenjaju.

Pokazalo se takvo stanje stvari na Mobile World Congressu u Barceloni jer svako veće predstavljanje novih uređaja ne samo da nam je ponudilo famozni utor za slušalice nego je svaki od proizvođača to posebno naglašavao, kao da je riječ o novoj tehnologiji. Dokaz je to u kakvom se stanju nalazi industrija i kakve su zaključke donijeli nakon osluškivanja korisnika. Jasno, Appleov potez izazvao je mnogo više kritika no pohvala i svako isticanje odlaska u suprotnom smjeru od njega, označio je plus kod korisnika.

Nije ni to sve, svaki od proizvođača posebno je naglašavao koliko su puta testirali bateriju u novom pametnom telefonu i na koji način, što treba zahvaliti Samsungu i njihovom Galaxy Note 7 phabletu. I prije su se provodili takvi testovi, ali ljude nisu zanimali ni najmanje. Sad ih zanimaju.

Ali, vratimo se utoru za slušalice. Na MWC-u su Sony Xperia XZ Premium, LG G6 i Huawei P10 bili jedini istinski flagship modeli i svi imaju utor za slušalice. Čak i BlackBerry KeyOne, koji se nalazi između flagshipa i uređaja srednjeg ranga, ima utor za slušalice kakav poznajemo. Ima i Nokia 3310, imat će i Samsung Galaxy S8. Tek je HTC Ultra još na CES sajmu početkom godine krenuo Appleovim koracima i to može, ali i ne mora biti loša ideja.

Jer, dok većina tržišta i dalje ima stariju i poznatu tehnologiju, Apple ruši rekorde prodaje upravo s tim "zakinutim" modelima, baš kao i Motorola sa svojim Moto Z, koji također nema prostor za slušalice već se sve odvija preko USB-C.

No, na kraju priče, taj utor ne stoji na putu napretka, i dalje imamo mobilne uređaje koji su vodootporni i sve bolji u svakom smislu. Tako da, ta priča o bežičnim slušalicama trentno je ipak ništa više do marketinški trik kojim se pospješuje prodaja dodataka vezanih uz uređaj...