KOMENTAR: Hoće li politika odlučivati o prodaji Tele2 Hrvatska ili će presuditi poslovni razlozi

KOMENTAR: Hoće li politika odlučivati o prodaji Tele2 Hrvatska ili će presuditi poslovni razlozi

U trenutku kada je ove godine najavljena prodaja Tele2 Hrvatska United Groupu rijetko tko je mogao razmišljati o tome da će prodaja zaista potrajati do kraja godine. Iako se tako najavljivao da će transakcija biti gotova do kraja godine. Kako smo već pisali u HAKOM-u nemaju nikakvih problema s ovim preuzimanjem, sada jedino AZTN treba reći svoje ali nakon što su prikupili sve detalje od Tele2 sada su čekali očitovanja zainteresiranih strana. Sada je i to gotovo, svi su svoja mišljenja trebali dostaviti do 8. studenog. I tko je htio mogao je reći što misli, a na samom telekom tržištu su mišljenja podijeljena.

Svi s kojima smo razgovarali slažu se zapravo da je ovo uvertira u konačnu konsolidaciju koja se treba dogoditi kada najjači domaći telekom Hrvatski Telekom krene u prodaju Optima Telekoma jer je to obvezan prema AZTN-ovoj odluci od siječnja iduće godine nakon što je rok za kretanje u prodaju produljen nakon što je Optima Telekom „usisala“ H1 Telekom koji je bio u većinskom vlasništvu Hrvatske poštanske banke.

Naime, izvori kažu da tada kreće borba novog vlasnika Tele2 ako ga bude ili pak samog Tele2 za kupnju Optima Telekoma. Kako proces AZTN-a još traje nije sigurno da će biti dopuštena i u kojoj mjeri prodaja Tele2 Hrvatska United Grupi.

Podsjetimo, vlasnik Tele2 Hrvatska švedski Tele2 AB dogovorio je prodaju svog hrvatskog poduzeća United Group-i za cijenu od 220 milijuna eura (danas oko 2.350 milijuna SEK). Tele2 je sklopio ugovor o prodaji Tele2 Hrvatska društvu United Group, vodećem pružatelju telekomunikacijskih usluga i medijskog sadržaja u jugoistočnoj Europi, po cijeni od 220 milijuna eura. Cijena odgovara 7,2 puta korigiranoj EBITDA-i u posljednjih dvanaest mjeseci, ne uključujući IFRS 16.

Upravo u ovom „vodeći pružatelj telekomunikacijskih usluga i medijskog sadržaja u jugoistočnoj Europi“, krije se jedan od problema odnosno u činjenici da se bave proizvodnjom medijskog sadržaja. Jer prema hrvatskom zakonodavstvu, koje bi se moglo i promijeniti, telekomima je zabranjena proizvodnja TV sadržaja pa tako A1 je morao dogovoriti vanjsku suradnju za produkciju UEFA Lige prvaka, a to je imao i HT dok je on imao prava na UEFA Ligu prvaka. Kako United Grupa ima niz sadržaja, a kupuje i dalje veliki problem može predstavljati i ucjenjivanje medijskim pravima odnosno uvjetovanje drugim telekomima da u IPTV segmentu moraju „uzeti ovo ako žele ono“.

Slikovito nam je to opisao jedan dobro upućeni znalac o trenutnom stanju na tržištu koje se već počelo događati. On napominje da je utrka za pravima već naveliko prisutna i sve se kupuje gotovo pa ne pitajući za cijenu kako bi se konkurenciji onemogućilo da budu konkurentni. Osim toga s obzirom na to što sve United Grupa ima od TV kanala i to je određena poluga za novo pregovaranje i dizanje cijena.

To telekomima koji imaju svoje IPTV platforme predstavlja veliki problem, a United Grupa ima moćan alat za diktiranje cijene, uvjeta. Neki bi to nazvali i ucjenom, ističe naš izvor, ali možda je to ipak malo pregruba riječ smatra drugi izvor koji napominje kako na medijskom tržištu ova transakcija može imati i političke konotacije. Naime, jedan od ključnih ljudi United Grupe je Dragan Šolak, a s obzirom na to da dolazi iz Srbije to nekima može politički zasmetati.

Ipak, kaže naš izvor u ovoj trenutnoj konstelaciji snaga to može biti i politički igrokaz jer stvarni vlasni United Grupe su BC Partner, britanski fond koji je većinski udjel kupio od KKR-a koji je ostao u vlasništvu. A tko stoji iza fondova je sasvim neka druga priča, tvrdi naš izvor jer se tu zaista spominje vrlo zanimljiv tijek novca. O tome možda nekom drugom prilikom.

Kada se uzme u obzir politički utjecaj kupnje Tele2, kada se uzme utjecaj na medijsko i telekomunikacijsko tržište bit će zanimljivo vidjeti tko se i s kakvim komentarima javio AZTN-u na javni poziv. Kako tvrde naši izvori sagledavanje ove transakcije nije samo prodaja telekoma, nego ono što onda konkretno odmah donosi u okrupnjavanju regionalnog telekom tržišta, potencijalni utjecaj na medijsko tržište i tržište TV prava u svjetlu IPTV-a.

Naravno tu je i stalno spominjana utrka za kupnjom Optima Telekoma koji bi Tele2 omogućio da se zaista bori s Hrvatskim Telekomom i A1 Hrvatska. Bez toga borba s HT-om i A1 jednostavno nema smisla. Kupnjom Optima Telekoma Tele2, koji bi mogao promijeniti ime u Telemah, utjecaj na tržištu koji kroz TV prava ima United Grupa bila i mnogo veća. I tu je dodatni politički problem, što regionalni što transregionalni odnosno prekooceanski.

 

Više o temi:

Tele2 Hrvatska prodan United Grupi za 220 milijuna eura

Preuzimanje Tele2 Hrvatska još nije stiglo pred domaće regulatore

Uskoro odluka o prodaji Tele2 Hrvatska United Grupi, svi koji su nešto željeli reći mogli su to učiniti