Je li stigao kraj za BluRay?

Je li stigao kraj za BluRay?

Samsung je prije skoro 13 godina predstavio prvi komercijalni Blu-ray player i konstantno bio najjači na tom tržištu, što daje dodatnu snagu odluci te južnokorejske kompanije da se odluči s prekidom proizvodnje te vrste diskova. Samim time, čini se da su dani za Blu-ray odbrojani i da će ostali krenuti istim smjerom.

S krajem 2018. godine, Samsung je imao 37 posto Blu-ray tržišta, Sony je bio na šest posto manje, a LG na 13 posto. Jako rijetko se događa da lider na nekom tržištu odluči istupiti s njega, ali već po tome je jasno koliko neisplativo u ovom i skorašnjem trenutku jest baviti se Blu-ray proizvodnjom. Dakle, vrlo brzo bismo mogli ove luksuzne diskove vidjeti samo u second hand trgovinama, zajedno s drugim formatima koji su dio prošlosti. Srećom po ljubitelje filmova, DVD još uvijek nije.

A zašto srećom po njih? Pa, iako se čini da streaming platforme nude sve na dlanu, zapravo to ne čine. Primjerice, Amazon u svojoj bazi ima 12764 filmova, Netflix 3861, Hulu 1646. Malo je ekskluzivnog sadržaja i svakog mjeseca se library mijenja pa neki filmovi jednostavno odu u nepovrat. Istina, pronaći ćete vjerojatno sve što je snimljeno unazad deset ili 15 godina, ali ako volite filmove iz zlatnog doba Hollywooda ili strane filmove otprije nekoliko desetljeća, u problemu ste.

Naime, velike kompanije ne zanima hoćete moći pogledati što vas zanima, one gledaju prema naprijed i ne razvijaju se u tom smjeru. Kao što se razvila glazbena industrija pa sve što ste slušali na pločama, možete i putem streaminga. S filmom to nije tako i možda baš ta činjenica održi neke od proizvođača na tržištu.

Neće im biti lako ako to pokušaju, posebno ako su u Blu-ray biznisu. Vidi se to po brojkama, u 2018. se uprihodilo 4,03 milijardi američkih dolara i to je pad od 14,6 posto na godišnjoj razini. Streaming platforme su uprihodile 12,9 milijardi dolara, a od online posudbi filmova i serija se uprihodilo još 4,55 milijardi.