DESET GODINA DO PONOĆI: Četiri hitne globalne krize i njihova strateška rješenja

DESET GODINA DO PONOĆI: Četiri hitne globalne krize i njihova strateška rješenja
DepositPhotos

Svijet ima 10 godina za riješiti svoje hitne izazove ili će biti prekasno. U svojoj novoj knjizi „DESET GODINA DO PONOĆI: Četiri hitne globalne krize i njihova strateška rješenja (4. kolovoza 2020.; Berret-Koehler), Blair Sheppard objašnjava zašto je taj vremenski okvir tako presudan, koji su najhitniji izazovi i ključni elementi rješenja.

On tvrdi da je 70-godišnje razdoblje ekonomskog i društvenog napretka koje je započelo Marshallovim planom sada gotovo. Umjesto stalne priče o napretku, svijet se suočava s četiri krize:

● krizom prosperiteta, s rastućom nejednakošću, lošim životnim odlukama mladih, iscijeđenom srednjom klasom i masom ljudi koji se nalaze nadomak mirovine, ali im nedostaje ušteđevina koja im treba za život;

● krizom tehnologije, jer naš ekonomski sustav pokreće inovacije, ali ne uspijeva upravljati nenamjernim negativnim posljedicama koje onečišćuju ključne elemente za održavanje života, od naše atmosfere do naših vijesti;

● krizom institucionalne legitimnosti, jer tradicionalne institucije pokušavaju održati svoje postojeće strukture suočene s velikim globalnim silama, a umjesto prilagođavanja, one se iskrivljuju i deformiraju;

● krizom vodstva, jer se oni koji bi nam trebali pomoći upravljati tim krizama, umjesto toga usredotočuju se na uske prioritete, a ne vođenje svijeta prema holističkim rješenjima.

Oslanjajući se na nove podatke i analize koje je Sheppard proveo kao voditelj globalne strategije i vodstva za mrežu PwC-a, autor tvrdi da bi tvrtke, državne uprave i civilno društvo trebali usvojiti bitno drugačiji pristup onome koji je pokrenuo gospodarski razvoj 20. stoljeća. Zalaže se za veći naglasak na lokalnoj ekonomiji (prvo lokalno) kao i na brzom širenju inovativnih rješenja (masovno, brzo), temeljnom preoblikovanju inovacijske politike radi oblikovanja društvenih promjena u tehnološki razvoj, većem korištenju javno-privatnih partnerstava s jasnim ciljevima i inkluzivnijim mjerama uspjeha.

Radeći s globalnim liderima na različitim poljima, Sheppard tvrdi da je za ovu promjenu potreban novi pristup liderstvu koji uključuje prividno kontrastne elemente - da budu humano i tehnološki mudri, hrabri i ponizni, ukorijenjeni u tradiciji što im daje stabilnost, ali i inovativni.

Knjiga započinje pitanjem: Koja su gorući svjetski problemi i kako ih je moguće zajednički riješiti? Ono što su on i njegov tim otkrili novi je put k obnovi institucija kojima se daje novi zamašnjak, dajući novo značenje pojmu nacije ili ekonomije, kreirajući zajedničke kulturne i društvene veze i potičući društveno korisne, a ne štetne, inovacije. Kako bi ova rješenja pokrenula, dok sve na svijetu posustaje, Sheppard također želi potaknuti novu razinu mašte, suradnje i hitnosti kod svjetskih čelnika u svim sektorima i svakoj zemlji.