Većinu YouTubeove publike podcasta čine novi i intenzivni slušatelji.
Depositphotos
Prije nekoliko godina, Spotify i Apple vodili su bitku za dominaciju u svijetu podcasta, dok je YouTube bio u sjeni. No, prema novom istraživanju Edison Researcha, nadmašio je konkurente i postao najpoželjnija platforma za podcast.
Sad ima udio od 31 posto, u usporedbi sa Spotifyevih 21 posto i Appleovih 12 posto. Rezultati pokazuju da su mladi slušatelji glavni pokretači prelaska na YouTube. Prethodna studija pokazala je da gotovo polovica pripadnika generacije Z aktivno sluša podcaste, a mnogi od njih preferiraju YouTube u odnosu na tradicionalne aplikacije za podcast.
Čak 49 posto slušatelja podcasta iz generacije Z smatra da video omogućava bolje razumijevanje konteksta i tona putem izraza lica i gestikulacija, dok se 45 posto osjeća povezanije s podcasterima kroz video podcaste.
Većinu YouTubeove publike podcasta čine novi i intenzivni slušatelji. Dominacija Googlea u pretraživanju dodatno doprinosi popularnosti YouTubea jer se često pojavljuje u rezultatima pretraživanja.
Postoji i nekoliko drugih čimbenika koji su možda pomogli. Google Podcasts je ranije ove godine ukinut, što je preusmjerilo promet na druge platforme, iako ne nužno na YouTube Music.
No, Spotify i Apple ne odustaju bez borbe. Appleova aplikacija Podcasts sada je dostupna na webu, gdje slušatelji mogu pristupiti sadržaju bez potrebe za iOS ili Mac uređajem. Istovremeno, Spotify intenzivno ulaže u video podcaste s novim alatima za kreatore, poput poboljšane analitike, alata za rast publike i novih opcija za otkrivanje podcasta.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.