Ovaj model zaobilazi političke stranke i može približiti demokraciju biračima, smatraju analitičari, jer donosi biračima gotovo pa izravan utjecaj na političke odluke iako je u konačnici ipak pitanje je li tome dosita tako.
Depositphotos / Ilustracija
Fidias Panayiotou, ciparski influencer čija baza obožavatelja nadmašuje populaciju njegove zemlje, zahvaljuje svoju pobjedu na izborima za Europski parlament društvenim mrežama. On je u Bruxellesu objasnio kako njegov rezultat od 20 posto glasova — više nego bilo koji drugi ciparski političar — može označiti početak nove „cool“ ere u demokraciji.
On koristi online ankete kako bi svojim pratiteljima/biračima postavljao pitanja o specifičnim temama. Primjerice, pitao ih je treba li prihvatiti ponudu da se pridruži Zelenoj stranci, a oni su ga potaknuli da ostane nezavisan, što je i učinio.
Mogao bi se primijeniti isti princip kada bude glasao za sljedećeg predsjednika Europske komisije, postavljajući pitanje svojim pratiteljima: "Trebam li podržati Ursulu von der Leyen za drugi mandat?"
Ovaj model zaobilazi političke stranke i može približiti demokraciju biračima, smatraju analitičari, jer donosi biračima gotovo pa izravan utjecaj na političke odluke iako je u konačnici ipak pitanje je li tome dosita tako.
Panayiotou nije jedini influencer izabran ovaj mjesec. Španjolac Alvise Pérez i njegova stranka "The party is over" osigurali su tri mjesta u Strasbourgu. Dok je Panayiotou influencer koji je postao političar, Pérez i njegov trio su političari koji su postali influenceri.
Postavlja se pitanje hoće li influencer-MEP-ovi moći zaobići sustav grupiranja u Strasbourgu. Panayiotou bi mogao ostati nezavisan, iako je u razgovorima s Zelenima i Liberalima.
Ostaje za vidjeti hoće li uspjeti ostati slobodan mislilac i buntovnik, ili će ga briselski balon transformirati u "dosadnog političara" protiv kakvih se prvotno borio.
Prisjetimo se i hrvatske influencerice Nine Skočak koja je zamalo osvojila mjesto u Europskom parlamentu, nedostajalo joj je samo 500 glasova. Njen uspjeh dodatno potvrđuje rastući utjecaj društvenih mreža na političke procese u Europi.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.