ZABRINJAVAJUĆE BROJKE

Upozorenje stručnjaka iz Hrvatske: Ljudska greška uzrok je 86 posto kibernetičkih napada

U Hrvatskoj se svakoga dana prosječno dogodi pet ozbiljnih kibernetičkih napada, što ukazuje na ozbiljnost problema.

Upozorenje stručnjaka iz Hrvatske: Ljudska greška uzrok je 86 posto kibernetičkih napada

Kibernetičke prijetnje postaju sve sofisticiranije, stoga je nužno da poslovni sektor, institucije i akademska zajednica podignu razinu sigurnosti, a glavna uloga NKS-a je da svojim aktivnostima olakša taj proces, zaključak je to događanja posvećenih kibernetičkoj sigurnosti i implementaciji novog regulatornog okvira, koja su jučer i danas održana u Centru izvrsnosti Splitsko-dalmatinske županije u Splitu.   

Nacionalno koordinacijsko središte za industriju, tehnologiju i istraživanja u području kibernetičke sigurnosti (NKS) okupilo je niz IT stručnjaka, malih i srednjih poduzetnika, predstavnika javnih institucija i akademske zajednice koji su pokazali značajan interes za kibernetičku sigurnost, saznali kako se prilagoditi novim zakonskim zahtjevima i kako zaštiti poslovanje od kibernetičkih prijetnji.   

Nacionalni centar za kibernetičku sigurnost (SOA) predstavio je ključne izmjene Zakona o kibernetičkoj sigurnosti i pripadajuće Uredbe, dok su stručnjaci iz Nacionalnog CERT-a govorili o najčešćim vrstama kibernetičkih napada te načinima zaštite. U protekloj godini najviše je zabilježeno phishing napada, zatim slijede poslovne prijevare, scam, iznude, kompromitacije korisničkih računa te ransomeware, koji sve više pogađaju tvrtke u Europskoj uniji.

Ljudska greška uzrok je 86 posto napada, a 14 posto uspješnih napada događa se zbog manjkavosti tehnologije. U Hrvatskoj se svakoga dana prosječno dogodi pet ozbiljnih kibernetičkih napada, što ukazuje na ozbiljnost problema jer oni mogu uzrokovati gubitak podataka, financijske štete i prekid poslovanja. Prema podacima Ministarstva unutarnjih poslova (MUP) u Hrvatskoj su tijekom 2023. godine prijavljeni kibernetički napadi uzrokovali štetu od 10,5 milijuna eura.

S porastom prijetnji stroža je i regulativa pa je tako Zakonom o kibernetičkoj sigurnosti u nacionalno zakonodavstvo prenesena EU NIS2 direktiva. Njime se uspostavlja novi sustav upravljanja kibernetičkom sigurnošću, definiraju nadležna tijela u području kibernetičke sigurnosti te njihove zadaće i ovlasti. Zakonom se utvrđuju sektori, podsektori i vrste subjekata među kojima će se kategorizirati subjekti koji će morati provoditi mjere upravljanja kibernetičkim sigurnosnim rizicima i imati obvezu prijavljivanja značajnih kibernetičkih incidenata.

CyberMeetupovi poput ovoga u Splitu i ranije održanog u Osijeku, organizirat će se diljem Hrvatske u suradnji sa županijama i drugim regionalnim i lokalnim tijelima te stručnim udruženjima.

S ciljem jačanja nacionalne kibernetičke sigurnosti i otpornosti, ulaganja u kibernetičku sigurnost i razvoj inovativnih rješenja koja će unaprijediti kibernetičku sigurnost u Hrvatskoj i Europskoj uniji, NKS razvija ključne inicijative: uspostava Zajednice kibernetičkih stručnjaka, platforme za razmjenu znanja i iskustava, povezivanje sektora i jačanje suradnje, edukacije poput radionica, treninga i programa usmjerenih na podizanje razine znanja u području kibernetičke sigurnosti te financijsku podršku.

Naime, NKS pruža informacije o aktualnim EU i nacionalnim natječajima kroz koje je moguće ostvariti financijsku potporu u svrhu razvoja područja kibernetičke sigurnosti. Raspisivat će i nacionale pozive za dodjelu financijskih sredstava za unapređenje kibernetičke sigurnosti, ali i pružati podršku prilikom prijave na natječaje. 

Vlada Republike Hrvatske 2023. je donijela Odluku o određivanju nacionalnog koordinacijskog središta za industriju, tehnologiju i istraživanja u području kibernetičke sigurnosti, a tom je Odlukom Hrvatska akademska i istraživačka mreža - CARNET imenovana kao NKS. Jedan od ključnih rezultata rada NKS-a u 2024. bio je odobrenje Europske komisije za provedbu kaskadnog financiranja ukupne vrijednosti 7,87 milijuna eura u području kibernetičke sigurnosti, koje će omogućiti pružanje financijske potpore tvrtkama, istraživačkim organizacijama i startupovima kako bi se ubrzao razvoj i primjena naprednih sigurnosnih rješenja.

Ovim korakom Hrvatska se dodatno pozicionirala kao predvodnica u jačanju europskog ekosustava kibernetičke sigurnosti.