Tehnološke i medijske tvrtke se udružuju kako bi razvili standarde za stvaranje povjerenja u online sadržaj

Tehnološke i medijske tvrtke se udružuju kako bi razvili standarde za stvaranje povjerenja u online sadržaj
DepositPhotos

Medijski sadržaj i njegovo porijeklo goruća su tema posljednjih gotovo pet godina, otkako je 2016. Donal Trump pobijedio na predsjedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama te u prvi plan (ne)posredno postavio lažne vijesti, dezinformacije, propagandu interesnih skupina... Tad se krenulo s podizanjem standarda i u tom smjeru ide koalicija podosta moćnih kompanija.

Konkretnije, Adobe, Arm, Intel i Microsoft, uz BBC i platformom za provjeru fotografija Truepic, će raditi na još boljoj provjeri medijskog sadržaja. Ukratko, načinit će otvorene standarde za potvrđivanje porijekla medijskog sadržaja. Riječ je o Koaliciji za porijeklo i autentičnost sadržaja (C2PA - Coalition for Content Provenance and Authenticity) i trebala bi dodatno poboljšati ono što konzumiramo u medijima.

Ali, ključna kompanija ove priče jest Microsoft. Ne samo zato što je najbogatija i najutjecajnija, već zato što uistinu može donijeti promjene na bolje, ukoliko se uistinu usmjeri prema rješenju postojećih problema.

"Uvidjeli smo da postoji potreba za rješavanjem raširenih obmana u sadržaju koji možemo pronaći na internetu. Nažalost, tehnološki napredak, kao onaj vezan uz umjetnu inteligenciju, samo je potaknuo još brže širenje tih obmana", izjavio je glavni direktor za područje znanosti u Microsoftu, Eric Horvitz.

Treba spomenuti da su u prošlosti već postojale slične inicijative za potvrdu identiteta sadržaja, u kojima su sudjelovali baš Microsoft i BBC. Riječ je o projektu Origin i Adobeovoj Inicijativi za autentičnost sadržaja. Ali, C2PA ipak nudi nešto potpuno novo - ujedinit će one najveće na ovom polju i sigurno će zajedničkim snagama postići više no što bi mogli dok rade zasebno.

Upravo zato u zajedničkoj izjavi svi uključeni navode da je cilj C2PA pomoći izdavačima, autorima, ali i potrošačima kako bi otkrili podrijetlo dijela sadržaja koji konzumiraju. U tu svrhu će savez razviti, kako to naziva, specifikacije porijekla sadržaja. To su tehničke specifikacije koje će identificirati podatke povezane s određenom vrstom imovine i definirati način na koji se ti podaci predstavljaju i pohranjuju.

Poseban izazov bit će identificirati dokaze o neovlaštenom radu u digitalnim medijima. To je nešto za što će itekako navijati izdavači i autori.