Pandemija koronavirusa u prvi je plan izbacila aplikacije za web konferencije, koje su postale korištenije nego ikad u povijesti te samim time iznimno privlačne investitorima. No, neke se ipak ističu više nego druge i to se može jasno vidjeti na tržišnom udjelu u Sjedinjenim Američkim Državama. Ali i u Europi...
Naime, tri najkorištenije aplikacije za web konferencije zajedno imaju više od 70 posto udjela na tržištu, što znači da konkurencija mora hvatati "mrvice" u preostalih manje od 30 posto udjela.
Dakle, na prvom mjestu je Zoom s 42,8 posto udjela i to ne čudi jer upravo je ova platforma uspjela najviše profitirati tijekom pandemije koronavirusa. Od deset milijuna korisnika u prosincu, Zoom se domogao njih više od 300 milijuna u travnju, što je nevjerojatan rast. Ali ne i slučajan jer Zoom je nudio sve što korisnicima u izolaciji treba.
Mogućnost istovremenog poziva za do 500 korisnika odjednom, sjajne besplatne mogućnosti, prikaz maksimalno 49 sudionika poziva na jednom ekranu i broje druge zanimljivosti po pitanju praćenja razgovora dok traje i nakon završetka, kao i uređivanje samog konferencijskog poziva, privukli su i zadržali korisnike u tolikom broju.
Na drugom je mjestu GoToWebinar s 18,72 posto udjela na američkom tržištu. Ovo je aplikacija koja olakšava život pri radu s webinarima. Posebno u ovo vrijeme kad su se održavali češće nego ikad zbog nemogućnosti rada uživo.
A na trećem je mjestu Cisco Webex s 11,2 posto udjela na američkom tržištu, ali i s više od 4000 domena na istom tom tržištu. U poslovnom sektoru, možda najjača aplikacija za web konferenciju. Samo u ožujku zabilježeno je 14 milijardi minuta sastanaka korištenjem upravo nje. To je dvostruko više nego u siječnju ove godine.
Na kraju, ove tri vodeće aplikacije čine više od 70 posto udjela i na europskom tržištu, što znači da su globalno moćne i prisutne.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.