Pandemija koronavirusa u prvi je plan izbacila aplikacije za web konferencije, koje su postale korištenije nego ikad u povijesti te samim time iznimno privlačne investitorima. No, neke se ipak ističu više nego druge i to se može jasno vidjeti na tržišnom udjelu u Sjedinjenim Američkim Državama. Ali i u Europi...
Naime, tri najkorištenije aplikacije za web konferencije zajedno imaju više od 70 posto udjela na tržištu, što znači da konkurencija mora hvatati "mrvice" u preostalih manje od 30 posto udjela.
Dakle, na prvom mjestu je Zoom s 42,8 posto udjela i to ne čudi jer upravo je ova platforma uspjela najviše profitirati tijekom pandemije koronavirusa. Od deset milijuna korisnika u prosincu, Zoom se domogao njih više od 300 milijuna u travnju, što je nevjerojatan rast. Ali ne i slučajan jer Zoom je nudio sve što korisnicima u izolaciji treba.
Mogućnost istovremenog poziva za do 500 korisnika odjednom, sjajne besplatne mogućnosti, prikaz maksimalno 49 sudionika poziva na jednom ekranu i broje druge zanimljivosti po pitanju praćenja razgovora dok traje i nakon završetka, kao i uređivanje samog konferencijskog poziva, privukli su i zadržali korisnike u tolikom broju.
Na drugom je mjestu GoToWebinar s 18,72 posto udjela na američkom tržištu. Ovo je aplikacija koja olakšava život pri radu s webinarima. Posebno u ovo vrijeme kad su se održavali češće nego ikad zbog nemogućnosti rada uživo.
A na trećem je mjestu Cisco Webex s 11,2 posto udjela na američkom tržištu, ali i s više od 4000 domena na istom tom tržištu. U poslovnom sektoru, možda najjača aplikacija za web konferenciju. Samo u ožujku zabilježeno je 14 milijardi minuta sastanaka korištenjem upravo nje. To je dvostruko više nego u siječnju ove godine.
Na kraju, ove tri vodeće aplikacije čine više od 70 posto udjela i na europskom tržištu, što znači da su globalno moćne i prisutne.
GSMA i TM Forum postigli su dogovor o zajedničkom djelovanju u području API-ja. Industrijske udruge žele promovirati API-je kroz objedinjeni program potvrde sukladnosti, potez koji je osmišljen kako bi se uklonila složenost, smanjili troškovi i ubrzala monetizacija za pružatelje komunikacijskih usluga (CSP-ove).
Prema izvješćima Council on Foreign Relations, brojne kriminalne skupine, uglavnom iz Kine, uspostavile su cyber centre usmjerene na online kockanje i prijevare u jugoistočnoj Aziji.
Prvo izvješće o cyber sigurnosti, koje su objavili Telekom Italia i Cyber Security Foundation, otkriva porast sofisticiranih cyber napada i ransomwarea usmjerenih na proizvodnju i uslužne djelatnosti.