Sukob interesa oko državne optike

Sukob interesa oko državne optike
Dražen Tomić

Država na jednoj strani i Vipnet i HT na drugoj strani biti će očito veliki protivnici kada je riječ o državnoj optici, moglo se čuti na okruglom stolu posljednjeg dana 9. Telekom Arene u organizaciji Infoarene. Naime, predstavnici Vipneta i HT-a napali su državu, ali i grad Zagreb zbog načina izgradnje optičke telekomunikacijek infrastrukture u vlasništvu države.

Potpredsjednica zagrebačke gradske skupštine Tatjana Holjevac je odgovorila da u gradnji u nekoliko zagrebačkih naselja ne vidi nikakvih problema, a nadovezao se i pomoćnik ministra uprave za e-Hrvatsku Darko Parić koji je istaknuo kako je projekt održiv i da će biti napravljen po svim tržišnim načelima.

On ističe kako već sad imaju jasnu sliku kako bi sve na tržištu trebalo izgledati. Naime, nekoliko velikih tvrtki u vlasništvu države ima na raspolaganju osam tisuća kilometara optičkih kablova koje su gradile za vlastite potrebe i u koje je uloženo 1,5 milijardi kuna.

Član Vijeća Hrvatske agencije za poštu i elektroničke komunikacije Nikola Popović ističe kako će oni kao regulator učiniti sve da svi na tržištu imaju ista prava, ali i obveze prema zakonskoj regulativi.

„Pravni okviru u Hrvatskoj i EU neutralan je glede vlasništva nad operatorima. Svaka inicijativa države je tako gledano dobrodošla i za nju nema pravnih prepreka. Tržište je regulirano, određen je operator s najjačom tržišnom snagom. Dosta područja na kojima trenutno nema odgovarajuće infrastrukture. Svima je cilj postići Digitalnu agendu za Europu“, ističe Popović.

„Ti slobodni kapaciteti ambiciozno izgrađivani u državnim tvrtkama koje nisu dio telekomunikacijske ili IT industrije te dodala da „mnoge države izdvajaju ogromna sredstva za razvoj broadbanda i bitno je svim građanima omogućiti iste standarde. Tu je regulacija države jako važna kao podrška. Lokalna uprava daje infrastrukturu, a telekom operatori pružaju usluge“, ističe pak Tatjana Holjevac.

Čini se da će država odigrati značajnu ulogu u jačanju i razvoju infrastrukture u Hrvatskoj s ciljem dostizanja digitalne agende EU, a posljedično i na kvalitetu i stabilnost širokopojasnog pristupa Internetu dok će telekom operatori morati ulagati u usluge koje će ponuditi svojim korisnicima te dosta poraditi na zadovoljstvu svojih kupaca.