BOGATA PROŠLOST

Skype slavi 20 godina: Još nikamo ne ide, ali kraj se čini neizbježan

Skype slavi 20 godina: Još nikamo ne ide, ali kraj se čini neizbježan

Skype je ove godine proslavio 20, ali optimizma za njegovu budućnost baš i nema jer čini se da nije jasan smjer u kojem bi išao, a i postoji ogromna konkurencija u onome za što je specijaliziran - videopozivi i razmjena tekstualnih poruka.

Kad se pojavio 29. kolovoza 2003., bio je osvježenje. Tad nije bilo pametnih telefona, nije bilo infrastrukture kakvu poznajemo i jedini kvalitetni jeftini (ili besplatan) način za razgovarati s nekim u drugoj zemlji ili kontinentu bio je Skype. Sve što ste trebali bio je pristup internetu i to je to.

Samo, već kad je eBay preuzeo Skype za 2,6 milijarde američkih dolara 2005., bilo je jasno da se polako gubi smjer u kojem bi taj alat s ogromnim potencijalom trebao otići. Korisnici eBaya ga nisu željeli ni trebali, što je iz današnje perspektive potpuno logično, no u ono se vrijeme činilo da bi moglo poboljšati poslovanje za eBay.

Vrijeme je odmicalo, stagnacija je postala sve jasnija, no još nisu stigli pametni telefoni pa su se Silver Lake, Andreessen Horowitz i Investicijski odbor kanadskog mirovinskog plana (Canada Pension Plan Investment Board) udružili te preuzeli 65 posto udjela za 1,9 milijardu dolara. Ni oni nisu imali jasan plan, barem što se razvoja Skypea tiče. No, imali su u poslovnom smislu jer 2011. Skype je preprodan Microsoftu za 8,5 milijardi dolara.

Windows Live Messenger time je postao prošlost, a Skype budućnost. Činilo se da će Microsoft napraviti čudesan posao, nije uspio. Pametni telefoni, Viber, WhatsApp... učinili su svoje. Još 2020. imao je sto milijuna korisnika mjesečno i 40 milijuna svakodnevno, ali s pandemijom koronavirusa, Zoom i Microsoftov Teams "pojeli" su dobar dio kolača te ostavili Skype na 36 milijuna korisnika dnevno.

"On služi ponajprije za razgovore "jedan na jedan" i korisnici to prepoznaju", brane se u Microsoftu.

Kompanija mu je dodala i Bing AI, Bing Chat te mnoštvo drugih detalja za neometane razgovore, što znači da svakako Skype neće otići tako skoro, ali nije jasno ni što se može promijeniti da neminovni kraj ne stigne prije ili kasnije...