Orginali su postali od još veće strateške važnosti za Netflix dok gradi svoj svjetski otisak i suočava se s konkurencijom vlasnika najvećih kataloga sadržaja na svijetu (američki studiji) i duboko ukorijenjenih lokalnih igrača. Nova Omdijina analiza podataka PlumResearch otkriva važnost originala u SAD-u i drugim ključnim Netflix tržištima.
U SAD-u, 35,6 posto ukupnih sati gledanja u prva tri mjeseca 2023. bili su Netflixovi originali. SAD je bio njegovo najveće tržište, s ukupno 14,8 milijardi sati streamanja u 1. kvartalu 23. Izvornici su činili najveći udio u ukupnim satima gledanja u Poljskoj - nešto ispod 40 posto. Na drugom kraju ljestvice su Japan (20,6 posto) i Južna Koreja (25,4 posto). Iako se čini da su ovi postoci niski, s obzirom na golema ulaganja koja je Netflix napravio u originalni sadržaj, Omdia procjenjuje da je prošle godine velika većina Netflixovih originala proizvedena u SAD-u: 403 naslova od ukupno 935 naslova lansiranih 2022.
Analiza gledanja lokalnih Netflixovih originala (tj. originala proizvedenih u dotičnoj zemlji) nudi primjetno drugačiju perspektivu o uspjehu streamera u lokalnoj produkciji. Od svih originalnih sati gledanja u Južnoj Koreji, lokalni naslovi činili su gotovo 68 posto. SAD je također imao visok postotak od 61,4 posto, a obje su zemlje bile vrlo daleko ispred sljedeće zemlje, Japana. Gledanje njemačkih originala u Njemačkoj bilo je samo 2,7 posto.
“S obzirom na sve veći naglasak na originalima i velikim ulaganjima, udio gledanja koji zapravo ide na te naslove čini se iznenađujuće niskim,” rekao je Tim Westcott, viši glavni analitičar u Omdiji.
“Razlozi za to mogu uključivati kontinuiranu snažnu izvedbu određenih neoriginalnih sadržaja, posebno kazališnih filmova, ali i nekih TV serija koje je preuzeo Netflix. Filmovi i TV serije o Harryju Potteru kao što su Brooklyn Nine-Nine i Rick and Morty među najboljim su naslovima u drugim zemljama poput Italije i Njemačke. Drugi razlog je dubina kataloga: Netflix postoji od 2012., ali još uvijek nema volumen Walta Disneya, WB Discoveryja ili Paramounta“, zaključuje Westcott.
Globalni prosječni trošak povrede podataka dosegao je 4,45 milijuna dolara u 2023. – rekord svih vremena za izvješće i povećanje od 15 posto u posljednje 3 godine, prema IBM Security-u. Troškovi otkrivanja i eskalacije skočili su 42 posto u istom vremenskom okviru, što predstavlja najveći dio troškova kršenja i ukazuje na pomak prema složenijim istragama kršenja.
Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNET obilježila je završetak programa e-Škole, jednoga od najvećih projekata digitalizacije osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava. Ukupno vrijedan 213 milijuna eura, program e-Škole je tijekom posljednjih osam godina doprinio jačanju kapaciteta osnovnoškolskog i srednjoškolskog obrazovnog sustava kako bi učenice i učenici bili spremni za nastavak školovanja i cjeloživotno učenje, odnosno spremno izašli na tržište rada.
Radna skupina za digitalnu pretplatu Hrvatske udruge digitalnih izdavača (HUDI) pod vodstvom predsjednika radne skupine Vanje Prahića, Styria u suradnji s Majom Maldini, Plantae Consulting pokrenula je istraživanje o veličini tržišta i strategijama digitalne pretplate u Hrvatskoj. Istraživanje će obuhvatiti članove HUDI-ja čime je obuhvaćeno gotovo cijelo tržište digitalne pretplate, a cilj mu je prikupiti podatke o broju korisnika digitalne pretplate, vrstama sadržaja koje nude, cijenama pretplata, ciljanim publikama i drugim ključnim aspektima njihovih strategija digitalne pretplate.