Tvrtkin alat za moderiranje sadržaja bilješki zajednice koristit će algoritam otvorenog koda iz X-a kako bi korisnicima omogućio označavanje i ocjenjivanje lažnih ili pogrešnih informacija na njihovim stranicama društvenih medija.
Depositphotos
Meta Platforms planira započeti s testiranjem provjere činjenica u SAD-u putem Facebooka, Threadsa i Instagrama. Ovaj potez dolazi nakon što je tvrtka u siječnju završila s programom provjere činjenica treće strane.
Tvrtkin alat za moderiranje sadržaja bilješki zajednice koristit će algoritam otvorenog koda iz X-a kako bi korisnicima omogućio označavanje i ocjenjivanje lažnih ili pogrešnih informacija na njihovim stranicama društvenih medija. X se oslanja na članove da dodaju kontekst objavama koje mogu dovesti u zabludu ili su netočne, što je model koji je izvršni direktor Mete Mark Zuckerberg prihvatio da zamijeni treće strane za provjeru činjenica.
Odluka o odbacivanju provjeravača činjenica još je jedan primjer kako je Meta uskladila svoje stranice društvenih medija i upravni odbor s programom predsjednika Donalda Trumpa. Metine bilješke zajednice bit će ograničene na 500 znakova i zahtijevat će poveznicu koja ih podržava. Bilješke će u početku pokrivati engleski, kineski, španjolski, vijetnamski, francuski i portugalski jezik. Meta je izjavila da će s vremenom dodati više jezika.
Suradnici moraju biti stariji od 18 godina, imati račun stariji od šest mjeseci, biti u dobrom stanju i ili imati verificirani telefonski broj ili biti uključeni u dvofaktorsku autentifikaciju, Meta je izjavila na blogu. Tvrtka očekuje da će bilješke zajednice biti manje pristrane od programa za provjeru činjenica treće strane i da će raditi u velikoj mjeri kada bude u potpunosti pokrenut.
Otprilike 200.000 američkih korisnika prijavilo se kako bi potencijalno postali suradnici bilješki zajednice. Suradnici neće moći slati bilješke o oglasima, ali pokriveni su gotovo svi drugi oblici sadržaja, uključujući objave Mete, njezinih rukovoditelja, političara i drugih javnih osoba. Kada bilješke zajednice postanu aktivne, oznake provjere činjenica treće strane više se neće pojavljivati u SAD-u. Meta u konačnici namjerava globalno objaviti bilješke zajednice.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.