Google je počeo uvoditi novu značajku u svom pregledniku Chrome pod nazivom Zaštita od praćenja. Ovo će omogućiti korisnicima da isključe kolačiće trećih strana i ograniče podatke koji se dijele na mreži za prilagođeno oglašavanje.
Prema nedavnom istraživanju Eurostata, skepticizam prema kolačićima posebno je visok u Finskoj, gdje je oko dvije trećine ispitanika već pokušalo spriječiti ili ograničiti kolačiće pomoću postavki preglednika. Čini se da je u Italiji ta tema manje zajednička briga, s brojkom od samo jednog od četiri.
Kolačići su male tekstualne datoteke koje se putem web stranice mogu pohraniti u internetski preglednik korisnika. Mogu ih postaviti operateri web stranica ili treće strane (tj. tzv. kolačići treće strane), a oglašivači ih često koriste za personalizaciju oglasa.
Prošlog je tjedna tvrtka uvela zaštitu praćenja za jedan posto svih korisnika Chromea u cijelom svijetu, s planovima da značajku učini dostupnom svima u drugoj polovici 2024. Google Chrome sada je najčešće korišteni web preglednik na svijetu.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.