Pandemija koronavirusa u izolaciju je postavila gotovo četiri milijarde ljudi, više od polovice svjetskog stanovništva. Sukladno tome, potreba za komunikacijom na najvišim je razinama u povijesti, a samim time profilirale su se aplikacije koje nude najbolju, najširu i najstabilniju komunikaciju kroz video pozive.
Prema podacima koje donosi Priori Data, posebno se ističu tri na tržištu - Skype, Houseparty i Zoom. Sve su tijekom ožujka doživjele rast preuzimanja na Android i iOS operativnim sustavima veći od sto posto pa se već po tome ističu iznad svih ostalih koji nude identičnu uslugu, no ne toliko dobru da bi postala popularna u ovolikom obujmu.
Iako je Zoom glavna zvijezda u ovom trenutku, jer od relativne nepoznanice postao je istinski hit, Skype je po pitanju aktivnih korisnika ipak daleko najjači. Riječ je o njih 59,1 milijun na dnevnoj razini. Zoom ih ima 4,3 milijuna, dok je Houseparty na svega stotinu tisuća, ali pokazao je snagu u doba krize.
Naime, dok je Zoom preuzet 26,9 milijuna puta u ožujku i svega oko pet milijuna puta u veljači, Skype je na 6,2 milijuna u ožujku i oko tri milijuna u veljači, a veliki dobitnik je Houseparty sa svojih 5,1 milijuna preuzimanja u ožujku i znatno ispod milijuna u veljači i siječnju.
Također, treba znati da je Priori Data izostavio u izvještaju Skype for Business iz rezultata.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.