Veliki problemi

Hakeri sve intenzivnije malware koriste za kriptorudarenje

Hakeri sve intenzivnije malware koriste za kriptorudarenje
Depositphotos

Šokovi koje proživljava svijet kriptovaluta nisu demotivirali hakere jer se u sve većoj koriste malwareom za rudarenje, poznatijim pod terminom "cryptominer". Konkretnije, radi se o povećanju od 230 posto na godišnjoj razini ili ukupno njih 153.773 zabilježena kroz treći kvartal ove godine, navodi Kaspersky u istraživanju.

Princip je jednostavan, kod malwarea se implementira u sustav nakon posjete krivoj web stranici, klika na krivi oglas... Kako god stigao, kad je tamo, malware izvlači maksimalnu računalnu moć i rudari, od čega potom profit izvlače hakeri. Najbrži i najbolji način im je kroz mreže oglašavanja, koje su poprilično raširene pa je moguće doći do značajnog broja žrtava.

Monero je još uvijek najpopularnija kriptovaluta za ovako nešto jer im duže dopušta biti "ispod radara" kad "rudare". Naravno, ovom metodom se rudari i bitcoin, koji je najvredniji, ali i najnedostupniji pa hakeri idu u tom smjeru samo ako se probiju u sustave velikih firmi ili organizacija.

Na ovako nešto se odlučuju jer je preskupo i predugotrajno rudariti sam. Nije dovoljno imati jedno računalo, a čak ni njih pet ili više. Ako netko to u teoriji i ima, računi za struju mogli bi predstavljati poveće probleme, odnosno, praktički anulirati svu zaradu.

Žrtve najčešće ni ne znaju što se događa, ali primjećuju usporeni rad računala, kao i to da se pregrijava više nego inače. Stoga, u takvim je slučajevima najbolje nekim od alata skenirati sustav i potom ukloniti eventualno pronađeni malware.

Nažalost po hakere, vrlo skoro bismo mogli svjedočiti češćem praćenju primjera ethereuma, čiji se blockchain prebacio s mehanizma zvanog "Proof-of-Work" (PoW) na novi "Proof-of-Stake" (PoS). On uspijeva poboljšati energetsku učinkovitost i ukloniti potrebu za kompliciranim matematičkim operacijama, odnosno, rudarenjem.