INFOGRAFIKA: Gdje žrtve prijevara trpe najveće gubitke
Prema izvješćima Council on Foreign Relations, brojne kriminalne skupine, uglavnom iz Kine, uspostavile su cyber centre usmjerene na online kockanje i prijevare u jugoistočnoj Aziji.
Hakerskim probojima na svim razinama nema kraja, pa tako zapravo i ne čudi objava Microsofta da je sam bio žrtva jednog, čak tri mjeseca u kontinuitetu! Naime, toliko dugo su hakeri imali pristup njegovim e-mail uslugama.
Konkretnije, riječ je o razdoblju od 1. siječnja do 28. ožujka ove godine, a koraci koje sad kompanija poduzima jest slanje upozorenja korisnicima koji su potencijalne žrtve napada. Naravno, ono što moraju učiniti jest promijeniti lozinku kako bi se osigurali da im nitko ne "švrlja" po korisničkom računu. Ili, bolje rečeno, da im više ne "švrlja" jer tijekom skoro tri mjeseca, bilo je dovoljno vremena za tako nešto.
"Hakeri su sad zaustavljeni, a pogođeni su e-mail adrese s nastavkom @msn.com, @hotmail.com i @outlook.com. Također, korisnici mogu biti mirni, hakeri nisu imali pristup sadržajima e-mail poruka već isključivo kontaktima i imenima foldera, dok naslov e-mail poruka, sami sadržaj i privitci nisu bili dostupni za njih", naglasio je Microsoft u objavi nakon još jedne poveće neugodnosti.
Ovakav potez javnog priznanja u detalje, kompanija je morala objaviti zbog Opće uredbe o zaštiti podataka (GDPR), koja vrijedi na području Europske unije od 25. svibnja prošle godine. Jer, da je ovo izostalo, kazna koja i dalje može pogoditi Microsoft, bila bi svakako rigorozna i ne bi bilo milosti. Prvenstveno jer je svaka kompanija dužna paziti na podatke svojih korisnika, posebno kad se radi o tako velikima i uglednima kao što je Microsoft.
Svejedno, bez obzira na iskrenost, nije otkriveno koliko korisničkih računa se našlo u opasnosti, niti je otkriveno tko bi mogao stajati iza ovako ozbiljnog i razornog napada, sposobnog izmaći jednom Microsoftu skoro tri mjeseca.
Kako god bilo, ako je i bilo upitno treba li koristiti Microsoftove e-mail usluge, posebno zastarjele kao MSN i Hotmail, valjda je sad više nego jasno da to nije preporučljivo. Dapače, bilo bi pošteno da prilikom registracije Microsoft postavi obavijest "Koristiti na vlastitu odgovornost"...