Internetske prijetnje su u vrijeme pandemije koronavirusa i početka značajnijeg rada na daljinu postale češće i opasnije nego ikad prije, što je potvrdio i Atlas VPN kroz nedavno objavljeno i prvo istraživanje takve vrste koje otkriva da je 42 posto rukovoditelja ili članova njihovih obitelji unazad dvije godine doživjelo kibernetički napad, čije su posljedice bile teške, poput povrede podataka na razini cijele organizacije.
Ispitivanjem više od 500 stručnjaka za kibernetičku sigurnost iz različitih industrija, studija je otkrila tako porazne podatke. Posljedice su uključivale gubitak klijenata ili poslovnih partnera (66 posto), krađu osjetljivih financijskih podataka (47 posto), krađu vrijedne korporativne imovine poput intelektualnog vlasništva (36 posto), narušavanje ugleda (33 posto), gubitak klijenta ili zaposlenika podaci (27 posto), poslovne strategije (24 posto) ili podaci o istraživanju i razvoju (18 posto).
Veliki problem je što 62 posto organizacija nema posvećeni tim koji bi spriječio ili odgovorio na kibernetičke napade. Nadalje, 79 posto ispitanika vjeruje da su budući kibernetički napadi na rukovoditelje vjerojatni, ističući hitnost rješavanja ovog problema, a ne njegovo ignoriranje.
Korporacije su loše pripremljene za suočavanje s kibernetičkim prijetnjama koje ciljaju na privatne živote rukovoditelja. Iznenađujuće, samo devet posto stručnjaka za kibernetičku sigurnost izrazilo je veliko povjerenje u sposobnost svog izvršnog direktora ili rukovoditelja da zaštite svoja osobna računala od prijetnji, a samo 22 posto bilo je uvjereno u to da čelnici osiguravaju njihovu osobnu e-poštu.
Kroz istraživanje se primijetio raznolik raspon prijetnji kibernetičkog kriminala koje aktivno ciljaju na osobne digitalne živote rukovoditelja. Hakeri najčešće mogu razotkriti kućnu adresu, osobni mobitel i osobnu e-poštu rukovoditelja, a 57 posto ispitanika to je doživjelo u posljednje dvije godine.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.