Google Images dobiva mogućnost koja će se svidjeti fotografima i svima koji polažu prava na određene fotografije. Jer, po novom će se lakše moći pratiti ako netko narušava autorska prava te koristi njihove fotografije neovlašteno.
Naime, novitet je u tome što se na fotografiji pojavljuje ikonica koja označava licenciranu fotografiju i klikom na nju se jasno daje do znanja koja prava vrijede za tu fotografiju. Dakle, u slučaju neovlaštenog korištenja, jasno je da se unaprijed znalo što "počinitelj" čini. I zbog toga je lakše djelovati u pravnom smislu.
Ujedno, Google Images nudi mogućnost kupnje prava na fotografiju, što može olakšati onima koji bi voljeli legalno stići do fotografije koju su pronašli kroz Google Search. Iznimno korisno i praktično, u svakom slučaju, a istovremeno pomaže u zaštiti autorski prava onih koji su poprilično ugroženi.
Jer, fotografije se lako kradu i teško se pronalazi tko ih je ukrao. Primjerice, fotografija je snimljena od strane autora u Sjedinjenim Američkim Državama, a neovlašteno iskorištena od strane nekog u Hrvatskoj. Nije lako razotkriti tako nešto, ali uz pomoć Google Images noviteta se to olakšava. Naravno, time se neovlašteno korištenje neće eliminirati, ali će se otežati.
Treba napomenuti da je Shutterstock, jedan od najvećih izdavača na područwju fotografije, radio u partnerstvu s Googleom, kako bi ovaj novi detalj bio izveden na adekvatan način.
Zanimljivo, u počecima je Google Images bio zamišljen kao besplatna arhiva fotografija, ali izdavači su se borili protiv toga jer zapravo je onima koji žele neovlašteno koristiti fotografije ta platforma olakšavala dolazak do fotografija koje žele. No, s vremenom se Googleova politika promijenila i izdavači su barem donekle došli na svoje. Korak po korak, situacija je daleko povoljnija po njih...
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.