"Cilj je smanjiti utjecaj raširene, globalne zloupotrebe SMS-a", izjavio je glasnogovornik Gmaila Ross Richendrfer.
Depositphotos
Google planira ukinuti podršku za SMS verifikaciju u dvostupanjskoj autentifikaciji za Gmail. Slanje koda na osobni telefon korisnika putem SMS-a dugo je bilo jedna od opcija koju je Google nudio za provjeru identiteta, ali ova metoda ima sigurnosne nedostatke koje kompanija želi riješiti.
"Cilj je smanjiti utjecaj raširene, globalne zloupotrebe SMS-a", izjavio je glasnogovornik Gmaila Ross Richendrfer.
Rješenje, barem za sada, su QR kodovi. Umjesto unosa broja telefona i primanja SMS-a s kodom koji treba upisati, Google će prikazati QR kod koji se skenira pametnim telefonom. I dalje se korisnik oslanja na pametni telefon, ali više ne mora koristiti nesigurni SMS sustav.
Naravno, korištenje SMS dvostupanjske autentifikacije bolje je nego nikakva zaštita, ali poruke nisu toliko sigurne kao druge metode. Kibernetički kriminalci mogu presresti SMS-ove tako što uvjere mobilnog operatera da prebaci broj na novi uređaj. Također, pomoću tehnike poznate kao "traffic pumping", mogu prevariti pružatelje usluga da šalju više SMS poruka na brojeve pod njihovom kontrolom, čime zarađuju na svakoj poslanoj poruci.
S obzirom na količinu SMS poruka koje Google šalje za provjeru korisnika i sprečavanje masovnog otvaranja korisničkih računa zbog slanja neželjene pošte, jasno je zašto SMS može predstavljati problem.
Google i slične kompanije dugoročno žele uvesti pristupne ključeve ili passkeys i potpuno se riješiti lozinki, ali njihova primjena napreduje sporo.
U međuvremenu, poboljšavanje sigurnosti postojećeg i korisnicima poznatijeg sustava i dalje je važno.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.