U Zagrebu je pokrenut projekt Gruntek koji korisnicima pruža digitalno rješenje uzgoja organskog domaćeg povrća u svega nekoliko klikova. Inovativan primjer smart farminga i iskorak prema digitalizaciji poljoprivrede primjer je suradnje poduzetništva i lokalne poljoprivredne zadruge.
Za razliku od nekoć popularne igre Farmville, vrtovi Grunteka su stvarno iskustvo digitalnog svijeta i nalaze se sat vremena vožnje od Zagreba, u okolici Čazme. Na web stranici www.mojgruntek.hr korisnici osmišljavaju svoj vrt: za pojedinačne gredice odabiru eko povrće dostupno za sadnju, uz informacije o vremenu berbe i očekivanoj količini uroda. Tijekom mjeseci rasta, objavljuju se informacije o napretku vrta i o očekivanom vremenu berbe. Povrće može biti dostavljeno ili ga vlasnici vrtova mogu doći sami ubrati na Gruntek. Web stranica ujedno je i aplikacija putem koje će korisnici osim pregledavanja sadržaja, moći pratiti i razvoj svog vrta uz foto i video zapise.
O pripremi vrta, sadnji i ekološkom uzgoju brine tim iskusnih poljoprivrednika - „gruntovčana“ pod vodstvom Vjekoslava Budaneca, predsjednika Zajednice udruga hrvatskih povrćara.
Iza Grunteka stoji tvrtka Yachtmaster Group koja iza sebe ima desetogodišnje iskustvo u razvoju digitalnih platformi i organiziranja međunarodnih sajmova za yacht-charter industriju.
„Gruntek je aplikacija. Ali Gruntek je i zeleni, ekološki, fizički vrt. Projekt je namijenjen Zagrepčanima: građani našega grada zavrijedili su imati grunt. Barem mali gruntek od 40 kvadrata. Iako malen, treba napomenuti da će tih 40 kvadrata povrtnjaka prosječno proizvesti oko 140 kg povrća, raspoređenih kroz 8 mjeseci sezone.“, istaknuo je direktor Tino Prosenik.
Projekt Gruntek primjer je iskustva koji podsjeća na prednosti digitalizacije u područjima poput poljoprivrede koja često nisu dio online svijeta, zaključuje Prosenik.
Konferencija o dizajnu učenja pod nazivom „Kako dizajnirati učenje u hibridnom okruženju? - kreativni, inovativni i poduzetni nastavnik“ održana je na Fakultetu organizacije i informatike, Sveučilišta u Zagrebu u Varaždinu, i to kao dio projektnih aktivnosti u posljednjem tromjesječju međunarodnog Erasmus+ projekta eDESK - Digital and Entrepreneurial Skills for European Teachers in the COVID-19 World, ukupne vrijednosti veće od 237 tisuća eura.
U proteklih šest godina, Microsoft se usredotočio na važnost digitalne pristojnosti, odnosno tretiranje svih osoba u virtualnom svijetu s dostojanstvom i poštovanjem. Tvrtka je provela i istraživanje koje će ljudima pomoći razumjeti njihova iskustva na internetu. Nastavljajući ovaj put, digitalna sigurnost bit će u središtu pozornosti ove godine s objavljivanjem Microsoftovog globalnog istraživanja sigurnosti na internetu 2023. godine, koje se također bavi percepcijama roditelja i djece o sigurnosti na internetu.
Kompresiranje sadržaja datoteke u arhivirane zip datoteke dugo je bila taktika koju kibernetiči kriminalci koriste za prikrivanje malwarea i Microsoft tome želi stati na kraj.