Pandemija koronavirusa učinila je prošlu godinu specifičnom, posebno u smislu internetske sigurnosti. Zato ne treba čuditi podatak da je u prvom kvartalu ove godine po pitanju blockchain hakerskih napada bila podosta uspješna.
Atlas VPN navodi da se pri svim tim napadima ukralo 108,3 milijuna američkih dolara, što je rast od 46 posto na godišnjoj razini.
Sve to kroz točno 33 napada vezanih za blockchain projekte. Naime, rad na daljinu i općenito šira potreba za korištenjem interneta, kao i šira želja za ulaganjem u kriptovalute, hakerima se pokazalo kao dobitna kombinacija jer je bilo više potencijalnih žrtava nego ikad prije.
Treba imati na umu da se u ova 33 napada računaju apsolutno sve hakerske aktivnosti pa i one koje su ništa više do prevara. Takvih je napada bilo 13 posto i zapravo su hakerima najdraži jer ulože najmanje truda. Ljudska nesmotrenost obavi ostali dio posla, nakon što se "pokupi" zloćudni softver, najčešće preko lažnih linkova unutar lažnih e-mail poruka.
Najviše se napadalo Ethereum DApps, decentralizirane aplikacije bazirane na Ethereum "pametnom ugovoru". Riječ je o 16 uspješnih napada. Zatim slijede napadi na digitalne novčanike (12) te u konačnici na mjenjačnice - njih pet.
Pozitivna strana cijele priče jest da su hakerski napadi ove vrste u određenom padu. Naime, u prvom kvartalu 2019. bilo ih je 62. Istina, prošle godine bilo ih je samo 13, ali trend bi bio nastavljen da se nije zbila kriza kojoj svjedočimo više od godinu dana.
Stoga, ukoliko se oprez i pažljivo upravljanje sustavima nastavi u ovom omjeru, kroz naredne kvartale i godine bismo trebali svjedočiti slabijim blockchain napadima. Uostalom, ta tehnologija sugerirala je oduvijek sigurnost pa bi bilo jako loše da zapravo ispadne kako se i kroz nju mogu postizati u kontinuitetu snažni i devastirajući napadi.
Globalno tržište IoT-a spremno je za rast po složenoj godišnjoj stopi od 13,5 posto, s 959,6 milijardi dolara u 2023. na 1,8 bilijuna dolara prihoda u 2028., prema izvješću GlobalData.
Meta je objavila samostalnu aplikaciju temeljenu na umjetnoj inteligenciji. Ovim potezom tehnološki div društvenih mreža nastoji konkurirati chatbot rješenjima drugih kompanija.
Amazon je opovrgnuo tvrdnje da planira prikazivati utjecaj carina na svaki proizvod koji prodaje na svojoj glavnoj e-trgovinskoj stranici. Prijašnje medijske objave koje su nagađale takav potez izazvale su oštru reakciju američke vlade.