Novi dizajn koristi dvodimenzionalni materijal nazvan bizmut oksiselenid, za koji se u studiji objašnjava da nije samo tanji i fleksibilniji od silicija.
Depositphotos
Stručnjaci sa Sveučilišta u Pekingu tvrde da su stvorili tranzistor bez silicija, za koji se očekuje da će značajno poboljšati brzinu i učinkovitost procesora.
Ovo otkriće detaljno je opisano u novoj studiji objavljenoj u časopisu Nature Materials, koja objašnjava arhitekturu čipa sljedeće generacije koja bi mogla zamijeniti tradicionalne mikroprocesore na bazi silicija kakve poznajemo.
Novi dizajn koristi dvodimenzionalni materijal nazvan bizmut oksiselenid, za koji se u studiji objašnjava da nije samo tanji i fleksibilniji od silicija, već također omogućuje brže kretanje elektrona uz bolju kontrolu električnih struja. Prema studiji, novi tranzistor može u potpunosti omotati upravljačku elektrodu oko svake strane izvora, pružajući potpunu pokrivenost.
Naime, tradicionalni dizajni tranzistora mogu pokriti samo tri strane izvora, a budući da novi dizajn može omotati upravljačku elektrodu oko cijelog izvora, dolazi do manjeg gubitka energije i bolje kontrole struje, što dizajnerima omogućuje brže i učinkovitije performanse. Istraživači koji stoje iza ovog rada navode da novi tranzistor bez silicija ima potencijal biti 40 posto brži od vrhunskih čipova na bazi silicija tvrtki poput Intela, dok istovremeno koristi deset posto manje energije.
Kako je to moguće? Svojstva bizmut oksiselenida omogućuju brže kretanje elektrona, a vodeći istraživač Hailin Peng kaže:
"Ako se inovacije čipova temeljene na postojećim materijalima smatraju prečacem, onda je naš razvoj tranzistora temeljenih na 2D materijalima sličan 'promjeni trake."
Trenutno je tranzistor bez silicija još uvijek u fazi razvoja i ni blizu masovne proizvodnje, a istraživači prvo moraju utvrditi može li se povećati njegova proizvodnja. Međutim, ako se pokaže uspješnim, industrija mikroprocesora zasigurno će biti uzdrmana.
Globalna potrošnja na cloud infrastrukturu, prema procjenama Canalysa, dosegla je 90,9 milijardi dolara u prvom kvartalu 2025., što predstavlja rast od 21posto na godišnjoj razini. Tvrtke su prepoznale da implementacija AI aplikacija zahtijeva obnovljeni fokus na migraciju u cloud.
Utrka za silicijsku fotoniku sve se više zahuktava, a kineski istraživači razvijaju prve čipove temeljene na svjetlosti. Istraživači sa Sveučilišta Fudan razvili su integrirani silicijski fotonički multiplekserski čip za višeredne modove, jednostavnije rečeno, multiplekser koji prenosi upute putem svjetlosti umjesto električne struje.
Stavovi čelnika tehnoloških kompanija i zaposlenika o tome kako će umjetna inteligencija oblikovati budućnost sve su različitiji. Dok direktori ističu pozitivne strane, povećanu produktivnost i bolji omjer između poslovnog i privatnog života, mnogi zaposlenici brinu se za sigurnost svojih radnih mjesta.