Bernik: Native je dobar izbor za sve

Bernik: Native je dobar izbor za sve

Svi u posljednje vrijeme govore o native oglašavanju, ima tu i za i protiv, a knjigu o native oglašavanju napisao je Bojan Bernik iz agencije Morgan Grey koji u uvodu ističe kako treba znati u koje vrijeme, kojim danima i na kojim portalima se isplati objavljivati sponzorirane i native članke i što sve o njima trebate znati. Sve to piše u e-knjizi pod imenom "Vodič kroz sponzorirane i native članke.

Sasvim je jasno da je filozofija oglašavanja onakva da bi trebala angažirati kupca, ne samo da kupi proizvod nego da u kupcu izazove i emotivnu reakciju. DA ga privuče, zainteresira, da postane svojevrstan promotr proizvoda ili usluge.

S druge strane tradicionalno oglašavanje još je aktualno, posebice na našim prostorima, no potreba za sadržajem koji nije grubo fokusiran na prodaju sve je veća. Na pitanje je li native oglašavanje bolje i profitabilnije od klasičnog, kao i sva vezana potpitanja, odgovore će ponuditi sudionici panela pod nazivom "Oglašavanje - kada je previše", na ovogodišnjoj konferenciji NEM u Dubrovniku.

Kada govorimo o sadržaju na portali agresivno oglašavanje je svuda oko nas. Sponzorirani i native članci sve su popularniji oblik online oglašavanja na portalima, posebno otkad veliki broj posjetitelja koristi AdBlockere kako ne bi vidjeli agresivne banner oglase -one koji prekrivaju sadržaj i koje odmah žele zatvoriti - ako uspiju pronaći onaj nesretni “X“, ističe Bernik.

Upravo zbog toga Bernik ističe i ključnu razliku između sponzoriranog tekst i native oglašavanja. Sponzorirani članak je tip članka kojeg klijent napiše i pošalje portalu da ga objavi uz financijsku naknadu i dogovorene uvjete (poziciju, trajanje, itd.). Obično nema garantirani minimalni broj čitanja. U pravilu se objavljuje samo na naslovnici portala ili naslovnici rubrike.

Native članak je tip članka kojeg obično piše redakcija portala u suradnji s klijentom i cilj mu je da se ne doživi kao oglas već kao zanimljiv ili zabavan sadržaj koji donosi neku vrijednost za čitatelja (obično redakcija garantira minimalni broj čitanja, a financijska naknada je obično barem duplo veća od sponzoriranog članka). U pravilu se, osim na naslovnici portala objavljuje i na drugim pozicijama na portalu kako bi imao što više čitanja.

Neki bi rekli, a neki se ne složili da je zapravo native jedan lijepi oblik prikrivenog oglašavanja, čak i ako ima naznačeno da je napravljen u produkciji nekog „native studija“ jer ipak je to ništa više nego malo drugačiji oglas.

U svojoj knjizi pod nazivom „VODIČ KROZ $PONZORIRANE I NATIVE ČLANKE - I ŠTO SVE O NJIMA TREBATE ZNATI“, Bernik posebno ističe kako je važno znati kada objaviti tekst, koji su dani najčitaniji, da li je važno biti samo na naslovnici ili i na ostalim stranicama portala, koji su dani najpopularniji, zašto je subota loša.

Njegova knjiga donosi pregled analiza domaćeg web tržišta, najvećih portala i kako biti na njima pozicioniran vlastitim native člankom. Ono što Bernik posebno ističe, a često se zaboravlja da je imidž također bitan kada birate portal za objavu članka, ne samo posjećenost.

„Imate li specifičan B2B softver, specijalizirani portal o softveru i tehnologiji je često bolji izbor nego veliki news portal, jer ima težinu i vjerodostojnost kod specifične publike koju će to zanimati“, ističe Bernik.

Prema njegovim riječima, gotovo svi veliki news portali zadnjih godina su pokrenuli vlastiti native studio, jer su prepoznali veliki potencijal u native člancima. „Ukoliko vam portal ponudi native članak uz garanciju određenog broja čitanja, to može biti isplativije od sponzoriranog članka - iako cijena može biti višestruko veća i djelovati skupo. Cilj je dobiti što više čitanja članka, tj. što nižu cijenu po čitanju uz što veću kvalitetu posjetitelja. Nije ključan iznos koji ste platili, već vrijednost koju ste dobili za to“, pojašnjava Bernik.

Osim toga, bitna stvar je kada vam mediji garantiraju broj čitanja, tada taj članak promoviraju po cijelom portalu i na taj način dolaze do više čitatelja, tvrdi Bernik i dodaje da native članci se obično plasiraju na više pozicija (ne  samo na naslovnici već ispod ili pored drugih članaka na portalu) kako bi ostvarili što veću čitanost. Pošto puno više koštaju moraju to nekako opravdati rezultatima. Kod njih se obično dogovara minimalni broj čitanja članka, koji se zadaje kao minimalni cilj koji se treba ispuniti, zaključuje Bernik.

 

Ako već niste skinuli knjigu ona se krije iza ovog linka.