Pilot test je proveden u gradovima Sernio i Arcisate u sjevernoj Italiji, a otvoreni RAN stupovi na tim lokacijama povezani su natrag s Vodafoneovim glavnim testnim centrom u Milanu preko SA 5G
Dražen Tomić / Tomich Productions
Vodafone i Nokia uspješno su završili tromjesečni otvoreni RAN pilot test samostalne 5G mreže u Italiji. Testovi su dio operaterove strategije za korištenje tehnologije u Europi.
Pilot test je proveden u gradovima Sernio i Arcisate u sjevernoj Italiji, a otvoreni RAN stupovi na tim lokacijama povezani su natrag s Vodafoneovim glavnim testnim centrom u Milanu preko SA 5G. Nokia i Vodafone tvrde da su postigli brzine preuzimanja do 1,1 Gb/s i 160 Mb/s uplink brzine, performanse "usporedive" sa standardnim 5G RAN-om. Par je primijetio da su također primijetili poboljšanja u drugim područjima uključujući latenciju.
Pilot test koristio je Nokijin komplet opreme i rješenje za upravljanje mrežom, uključujući AirScale masivne MIMO radijske uređaje koji su prikladni za povezivanje mnogih korisnika u prometnim urbanim područjima. Također su postavili dobavljačev RAN softver na hardverski poslužitelj tvrtke Dell, podržan Red Hatovom infrastrukturom u oblaku, kao i Nokijinim sustavom za upravljanje prometom koji pokreće AI, MantaRay.
Vodafone je rekao da je ispitivanje izgrađeno na uspjehu njegovih otvorenih RAN implementacija u Ujedinjenom Kraljevstvu i Rumunjskoj, ističući da je talijanski test još jedan korak prema široj implementaciji tehnologije diljem Europe, s ciljem da se 30% njegovih jarbola temelji na tehnologiji do 2030. Nadalje, tvrtke su tvrdile da ispitivanje odražava Nokijin pristup AnyRAN koji operaterima omogućuje miješanje i usklađivanje softvera i hardvera različitih proizvođača, što su primijetili kao ključno za poticanje inovacija i učvršćivanje otpornosti lanca opskrbe.
Iako neki govore kako je 2G zastarjela mreža, ona je po svojim tehničkim konfiguracijama, mogućnostima i dalje najbolje i najkvalitetnije i najsigurnije rješenje za glasovnu i SMS komunikaciju jer je tome na početku bila i isključivo namijenjena. Tek u nadogradnji dobila je osnovne brzine prijenosa podataka koje se i z današnje perspektive čine smiješnima, ali su krenule prije 35 godina.
Savez mobilnih operatera, među kojima su Deutsche Telekom, Vodafone, Orange, MTN i Telefónica, pozvao je standardizacijsko tijelo 3GPP da uspostavi potrebne okvire kako bi 6G tehnologija bila operativni i društveni uspjeh.
Prema podacima GlobalData, globalno tržište svemirske ekonomije predviđa se da će rasti po složenoj godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 4,0 posto, s 421,0 milijarde dolara u 2024. na 511,2 milijarde dolara u 2029.