Meta objavila samostalnu aplikaciju za AI asistenta
Meta je objavila samostalnu aplikaciju temeljenu na umjetnoj inteligenciji. Ovim potezom tehnološki div društvenih mreža nastoji konkurirati chatbot rješenjima drugih kompanija.
Kao odgovor na javnu raspravu Europske komisije (EK) o paketu zakona o digitalnim uslugama (Digital Service Act -DSA) i o novom alatu za zaštitu tržišnog natjecanja, (New Competition Tool - NCT), Tijelo europskih regulatora za elektroničke komunikacije (BEREC) preporučuje usvajanje posebnog ex-ante regulatornog okvira za digitalne platforme sa značajnom posredničkom snagom.
U svojem odgovoru BEREC prepoznaje prednosti koje digitalne platforme donose za inovacije i odabir potrošača. One su stvorile i omogućile inovativne poslovne modele te malim poduzetnicima i startupovima omogućile pristup novim tržištima širom Europe i njihovo širenje. Olakšale su poslovnim i krajnjim korisnicima pristup robi, uslugama i informacijama te pružile širok raspon učinkovitosti smanjenjem transakcijskih troškova te troškova potražnje i distribucije.
Međutim, BEREC također priznaje da postoji sve veća zabrinutost zbog postojeće snage nekih velikih digitalnih platformi i kontrole koju imaju nad širokom raznovrsnošću robe, usluga, podataka i informacija, kao i nad pristupom i imovinom ključnima za poticanje učinkovitog tržišnog natjecanja i inovacija. Da bi se riješili ti problemi, BEREC preporučuje donošenje posebnog ex-ante regulatornog okvira prilagođenog specifičnostima digitalnog okruženja.
Važno je naglasiti da takva ex-ante intervencija ne bi bila usmjerena na regulaciju svih digitalnih platformi, kao niti na regulaciju interneta u cjelini, već na rješavanje specifičnih zabrinutosti vezanih uz digitalne platforme sa značajnom posredničkom snagom, a kako bi se osiguralo poticanje tržišnog natjecanja i inovacija, zaštita prava krajnjih korisnika te otvorenost i konkurentnost digitalnog okruženja u korist europskih građana i poduzetnika.
BEREC i njegovi članovi imaju značajno iskustvo u primjeni ex-ante regulacije u sektoru elektroničkih komunikacijskih usluga (ECS) za rješavanje strukturnih problema tržišnog natjecanja, kao i društvenih izazova u tom području (npr. otvoreni internet). Ex-ante asimetrična regulacija, potkrijepljena regulatornim paketom, već se pokazala učinkovitom za poticanje tržišnog natjecanja i konkurentnosti te prilikom ostvarenja niza različitih ciljeva, imajući pozitivan učinak na korisnike i društvo u cjelini.
Na ovom temelju BEREC smatra da njegova stručnost može biti vrlo vrijedna prilikom dizajniranja učinkovitog, proporcionalnog i predvidljivog modela za regulatornu intervenciju. Štoviše, njegov se okvir suradnje može smatrati referentnim modelom koji dobro funkcionira, a BEREC i njegovi članovi - europski nacionalni regulatori, u dobrom su položaju da učinkovito preuzmu aktivnu ulogu u definiranju i provedbi ovog posebnog regulatornog okvira.
Cilj BEREC-a je nastaviti doprinositi regulatornoj raspravi o digitalnim platformama, dodatno razviti pojedina pitanja i analizirati implikacije BEREC-ovog prijedloga. BEREC želi naglasiti svoju spremnost nastaviti surađivati s europskim institucijama i drugim relevantnim dionicima na tom području.
Vezano za javnu raspravu o novom alatu za tržišno natjecanje, povratne informacije BEREC-a usredotočene su na njegov međusobni odnos s postojećim ex-ante regulatornim okvirom za elektroničke komunikacijske usluge, kojeg su članovi BEREC-a uspješno primjenjivali više od 20 godina, kao i s predloženim ex-ante okvirom za digitalne platforme sa značajnom posredničkom snagom.
Europska komisija je 8. rujna 2020. zatvorila dvije javne rasprave, jednu o paketu zakona o digitalnim uslugama (DSA) i drugu o novom alatu za zaštitu tržišnog natjecanja.