Nakon šest uspješnih međunarodnih konferencija na temu IT sigurnosti i zaštite informacija Udruženje eSigurnost organizacije sedmu eSecurity konferenciju održat će od 25. do 27. rujna u beogradskom hotelu Mona Plaza.
Posjetitelji konferencije su IT menadžeri, menadžeri informacijske sigurnosti, stručnjaci iz područja kibernetičkog kriminala i digitalne forenzike, kao i mnogi drugi zainteresirani za trendove i praktične savjete vezane uz zaštitu informacijskih sustava.
Međunarodna eSecurity konferencija iz godine u godinu prati trendove u području informacijske sigurnosti u okviru finansijskih institucija, telekomunikacionih kompanija, energetskog sektora...
Posebna predavanja bit će posvećena upravljanju sigurnosti informacijskih sustava, standardima i regulativama, sigurnosti mobilnih uređaja i Interneta stvari (IoT). Zatim, sigurnosti kreditnih kartica, elektronskog i mobilnog plaćanja, kriptografiji i blockchain tehnologiji.
Raspravljat će se i o društvenom inženjeringu, phishing napadima te naprednim ransomware prijetnjama. Razgovarat će se i o temama koje dolaze nakon problema, digitalnoj forenzici, sustavima za oporavak podataka i backupima. Konferenciju prate radionice i praktični treninzi o etičkom hakiranju i digitalnoj forenzici.
Radionice su namijenjene onima koji žele vidjeti što ih napada i kako bivaju napadnuti te što im može pomoći u otkrivanju napada i sprečavanju njihovog širenja.
Ponovno se pojavio novi problem za korisnike WhatsAppa, a kako se može pronaći riječ je samo o Android korisnicima gdje s adrese koju imate u imeniku dolazi poruka (vidi sliku ispod) da se glasa za mladu plesačicu nakon čega kako ne bi izgledalo kao prijevara stiže i sigurnosni kod za web stranicu, međutim vaš se WhatsApp spaja na neko računalo koje onda na cijeli imenik šalje istu poruku.
OpenAI razmatra moguću akviziciju Googleovog preglednika Chrome kako bi ojačao svoju platformu ChatGPT. Ova vijest dolazi u trenutku kada internet div još uvijek suočava s pritiscima zakonodavaca zbog navodnog monopolističkog položaja na tržištu internetskog pretraživanja.
Europska komisija kaznila je Apple s 570 milijuna eura, a Metu s 228 milijuna eura zbog kršenja Zakona o digitalnim tržištima (DMA). Ovo su prve kazne izrečene u okviru propisa čiji je cilj ograničiti tržišnu dominaciju velikih tehnoloških kompanija.