Nove promjene

10 najvažnijih trendova tehnoloških trendova za države u 2023.

10 najvažnijih trendova tehnoloških trendova za države u 2023.
Depositphotos / Ilustracija

Gartner je identificirao 10 najvećih trendova u tehnologiji za države u 2023. Analitička tvrtka rekla je da to može voditi čelnike javnog sektora u ubrzavanju transformacije dok se pripremaju za post-digitalnu vladu i neumorni fokus na ciljeve misije.

"Ne samo da trenutna globalna previranja i tehnološki poremećaji vrše pritisak na vlade da pronađu ravnotežu između digitalnih prilika i rizika, već predstavljaju i solidne prilike za oblikovanje sljedeće generacije digitalne vlade", rekao je Arthur Mickoleit, direktor analitičara u Gartneru.

"Državni CIO-ovi moraju pokazati da njihova digitalna ulaganja nisu samo taktičke prirode dok nastavljaju poboljšavati pružanje usluga i utjecaje temeljne misije“, objašnjava Mickoleit.

Gartner preporučuje vladinim CIO-ovima da razmotre utjecaj sljedećih tehnoloških trendova na njihove organizacije. Kaže da bi također trebali primijeniti uvide kako bi opravdali ulaganja u poboljšanje poslovnih sposobnosti, postizanje prioriteta vodstva i stvaranje vladine organizacije spremnije za budućnost.

Trend br. 1: Prilagodljiva sigurnost

Gartner predviđa da će do 2025. godine 75 posto državnih CIO-ova biti izravno odgovorno za sigurnost izvan IT-a, uključujući operativna tehnološka okruženja i okruženja kritična za misiju. Konvergencija poslovnih podataka, privatnosti, opskrbnog lanca, cyber-fizičkih sustava (CPS) i oblaka zahtijeva integrirani sigurnosni pristup. CIO-ovi bi trebali povezati prilagodljivu sigurnost sa širim ciljevima digitalne inovacije, transformacije, nacionalne sigurnosti i otpornosti.

Trend br. 2: naslijeđena modernizacija temeljena na oblaku

Vodeće vlade su pod pritiskom da razbiju naslijeđene, izolirane sustave i pohrane podataka kako bi modernizirale IT infrastrukturu i aplikacije kako bi osigurale otpornije vladine usluge. CIO-ovi mogu koristiti prilagodljive strategije pronalaženja izvora kako bi identificirali područja u kojima modeli isporuke "kao usluge" povećavaju interne resurse i rješavaju poslovne prioritete. Gartner predviđa da će preko 75 posto vlada upravljati s više od polovice radnih opterećenja koristeći pružatelje usluga u oblaku hiperrazmjera do 2025. godine.

Trend br. 3: Suvereni oblak

Globalna neizvjesnost, kao i zabrinutost oko privatnosti podataka i potencijalnog prekoračenja vlasti, rezultiraju većom potražnjom za suverenim oblacima. Vlade sve više nastoje ograničiti izloženost podataka i infrastrukture vanjskim jurisdikcijama i pristup stranih vlada. Gartner predviđa da će više od 35 posto državnih naslijeđenih aplikacija biti zamijenjeno rješenjima razvijenim na aplikacijskim platformama s niskim kodom i održavanim od strane timova za fuziju do 2025. godine.

Trend br. 4: Hiperautomatizacija

Prema Gartneru, 60 posto vladinih organizacija prioritet će dati automatizaciji poslovnih procesa do 2026., što je porast u odnosu na 35 posto u 2022. Inicijative za hiperautomatizaciju podupiru poslovne i IT procese u vladi radi pružanja povezanih i besprijekornih usluga građanima. CIO-ovi moraju uskladiti inicijative za automatizaciju s trenutnim prioritetima kako bi nastavili s digitalnom transformacijom, dok također optimiziraju operativne troškove.

Trend br. 5: AI za inteligenciju odlučivanja

Do 2024. Gartner predviđa da će 60 posto državnih ulaganja u umjetnu inteligenciju i analitiku podataka izravno utjecati na operativne odluke i rezultate u stvarnom vremenu. Umjetna inteligencija za inteligenciju odlučivanja pruža vladama brze, točne i rane mogućnosti donošenja odluka u velikim razmjerima. CIO-ovi se moraju pripremiti za široku upotrebu umjetne inteligencije osiguravanjem dostupnosti podataka u točkama donošenja odluka i uspostavljanjem učinkovitih načela upravljanja.

Trend br. 6: Dijeljenje podataka kao program

Razmjena podataka kao ad hoc napor među agencijama i odjelima više nije dovoljna s obzirom na zahtjeve za povećanjem vrijednosti podataka i analitike. Do kraja 2023. Gartner predviđa da će 50 posto vladinih organizacija uspostaviti formalne strukture odgovornosti za dijeljenje podataka, uključujući standarde za strukturu podataka, kvalitetu i pravodobnost. CIO-ovi bi se trebali usredotočiti na dodanu vrijednost i ciljeve misije kada razvijaju inicijative za dijeljenje podataka.

Trend br. 7: Ukupno iskustvo (TX)

Do 2026. vladini pristupi ukupnom iskustvu (TX) smanjit će dvosmislenost procesa za 90 posto, dok će povećati metriku zadovoljstva i za korisničko iskustvo (CX) i za iskustvo zaposlenika (EX) za 50 posto. TX stvara sinergije i koherentnost između tradicionalno izoliranih nepovezanih disciplina CX, EX, multi-experience (MX) i korisničkog iskustva (UX) u potpori transformacije vlade. CIO-ovi mogu smanjiti točke trenja u vezi s iskustvom mapiranjem, vizualizacijom i redizajniranjem putovanja građana i zaposlenika.

Trend br. 8: Ekosustavi digitalnog identiteta

Gartner predviđa da će više od trećine nacionalnih vlada do 2024. građanima ponuditi novčanike za identitet temeljene na mobilnim uređajima. Vlade se suočavaju s novim odgovornostima u nastajanju ekosustava digitalnog identiteta, s očekivanjima da će osigurati povjerenje, inovacije i usvajanje u svim sektorima i granicama. Da bi to postigle, vlade moraju osigurati visoku sigurnost digitalni identitet jednostavan za dobivanje i relevantan za različite ciljne skupine krajnjih korisnika i pružatelja usluga.

Trend br. 9: Upravljanje predmetima kao usluga (CMaaS)

Integracija državnih usluga ovisi o dizajniranju i razvoju rješenja za upravljanje slučajevima kao proizvoda i usluga koji se mogu sastaviti i koji se mogu dijeliti među programima, vertikalama i razinama uprave. Gartner predviđa da će do 2024. agencije koje koriste upravljanje predmetima koji se mogu sastaviti implementirati nove značajke 80 posto brže od svojih kolega. CIO-ovi bi trebali pokazati kako se mogu postići bolji rezultati, poboljšana suradnja ili integracija programa.

Trend br. 10: Vladine aplikacije koje se mogu sastaviti

Vlade mogu uspješno razgraditi naslijeđene, izolirane sustave i pohrane podataka primjenom komponirajuće arhitekture. Kontinuirano poboljšanje i modernizacija mogu se postići usvajanjem modularnog pristupa arhitekturi aplikacija i iskorištavanjem brzog napretka u automatizaciji i strojnom učenju.