Cijene goriva proteklih su tjedana i mjeseci rasle nevjerojatnom brzinom te dovele do glavobolja svih osim čelnika naftnih kompanija koje ostvaruju profit i time zapravo izazivaju gnjev sa svih strana.
Primjerice, BP se pohvalio trostrukim rastom profita u drugom kvartalu, ako se usporedi s onim prošle godine. Odnosno, radi se o 9,3 milijardi američkih dolara, što je i najbolji rezultat unazad 14 godina. Zanimljivo, prije 14 godina također je bila kriza u kojoj su cijene goriva rasle.
Ali, BP je slabašan u odnosu na Exxon i njegovih 17,9 milijardi dolara profita, što je 13,2 milijarde više nego prije godinu dana u isto vrijeme. Chevron je pak stigao do 11,6 milijardi u odnosu na 3,1 milijardi iz prošle godine. Shell je s 5,5 milijardi "skočio" na 11,5 milijardi, Total s 3,5 milijarde na 5,7 milijardi i Repsol sa 700 milijuna na 2,7 milijarde dolara.
Iako sve to djeluje enormno, treba znati da se BP odrekao udjela u ruskom Rosfnetu i to ga je koštalo 25 milijardi dolara. Uz to, ponuda je izostankom Rusije slabija pa se postojeće gorivo prodaje po višim cijenama. I donosi veliku zaradu naftnim kompanijama.
Najavljena je carina od 25 posto na uvoze putničkih automobila i auto dijelova, što je izazvalo val šoka u automobilskoj industriji. Dionice proizvođača automobila diljem svijeta pale su u četvrtak, a posebno su pogođene tvrtke sa sjedištem u Njemačkoj, Japanu i Južnoj Koreji.
Amazon uklanja značajku privatnosti na svom Echo uređaju za dom koja je korisnicima omogućavala da se isključe iz slanja Alexa glasovnih snimaka u oblak, te ih umjesto toga obrađuje na uređaju.
U izjavi kojom je najavljena nova carina na automobile i auto dijelove, predsjednik Donald Trump poziva se na odredbu 232. Zakona o proširenju trgovine iz 1962. godine, koja predsjedniku daje ovlast prilagoditi uvoze u Sjedinjene Države „u količinama ili pod okolnostima koje prijete narušavanju nacionalne sigurnosti.