U novoj ICTbusiness TV emisiji donosimo dvije zanimljive priče koje govore o važnosti ulaganja, analize tržišta i razvoja poslovanja. Da mnogi će reći pa to je svima opće poznato, no možda su ovo primjeri koje vrijedi poslušati.
U prvom dijelu emisije razgovaramo s Igorom Strejčekom koji je iz Erste Banke prešao u Microblink i koji govori o tome kako nastavljaju rast zahvaljujući ulaganjima, kreću s novim zapošljavanjima. Iznimno zanimljiv sugovornik bogatog iskustva ističe kako imaju globalno konkurentne proizvode. Za realizaciju ambicioznih planova iz Microblinka najavljuju i udvostručenje broja stručnjaka. Kompanija trenutno ima 111 stalno zaposlenih, a samo prošle godine pridružilo im se više od 50 novih ljudi. Prošle su godine prihode povećali 30 posto.
Kako ističe Strejček nastavit će kontinuirano pojačavati tim za umjetnu inteligenciju, koji je trenutno sa 70 ljudi među najjačima u Europi, a nove zaposlenike tražit će i u ostalim dijelovima kompanije. Najveći dio zapošljavanja odnosi se na ured u Zagrebu, koji će ostati glavni razvojni centar za AI tehnologiju, a u širenju na globalnom tržištu oslanjaju se i na ured u New Yorku.
U drugom dijelu emisije razgovarali smo nakon otvaranja nove velike trgovine Linksa s predsjednikom Uprave Vlatkom Škaricom koji pojašnjava kako su u ovoj 15 milijuna kuna vrijednoj investiciji zaposlili 25 novih djelatnika.
Važna je prilagodba tržištu, ističe Škarica i dodaje kako je tvrtka je prošle godine ostvarila svoj povijesni financijski rezultat. Prihod je iznosio gotovo 325 milijuna kuna što je 40 posto više u odnosu na 2019. godinu. Škarica objašnjava kako su na početku pandemije uspjeli stvoriti velike zalihe i prebaciti gotovo 70 posto prometa preko web shopa, a kupci su znali cijeniti brze rokove isporuke od svega par sati ili sljedećeg dana.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.
Telekomunikacijska industrija nalazi se usred najdinamičnije transformacije u svojoj povijesti, a ključnu ulogu u tom procesu imaju umjetna inteligencija (AI), kvantno računarstvo i napredak 5G tehnologije. Ovogodišnji MWC u Barceloni poslužio je kao platforma za predstavljanje najnovijih inovacija i vizija koje oblikuju budućnost povezivanja, poslovanja i svakodnevnog života.
MWC 2025 u Barceloni jasno je potvrdio kako telekom industrija više nije ograničena samo na pružanje osnovne povezanosti, već je postala ključni katalizator digitalnih inovacija u svim granama gospodarstva. Telekom kompanije danas su strateški partneri digitalne ekonomije, a njihova rješenja čine temelj za razvoj novih digitalnih aplikacija i servisa. Integracija cloud tehnologija, umjetne inteligencije i strateških partnerstava s IT sektorom oblikuju budućnost ove industrije, koja se nalazi usred najdublje transformacije u svojoj povijesti. O tome je govorio Matija Ražem, Chief Telecom Commercial Officer (CTCO) iz Infobipa.