Pred vama je druga emisija ICT na Ti u kojoj je naš gost bio državni tajnik u Središnjem državnom uredu za razvoj digitalnog društva Bernard Gršić i ključna tema o kojoj smo razgovarali bila je kako dodatno ubrzati digitalizaciju i digitalnu transformaciju državne i državne uprave, javne uprave i lokalne samouprave, a time dati i građanima i poduzetnicima nove mogućnosti bržeg obavljanja posla.
I dok je u EU broj usluga koje su online u 27+ europskih država 81 posto, dok je prema istraživanju koje su za potrebe EU-a zajedničko proveli Capgemini, Directorate-General for Communications Networks, Content and Technology (European Commission), IDC, Politecnico di Milano i Sogetipod nazivom „EGovernment benchmark 2021 - Entering a new digital government era“.
Kada je pak riječ o broju državnih portala EU 27+ prosjek je 61 posto dok je u Hrvatskoj 62 posto. U segmentu prihvaćanja eID logina EU prosjek je 64 posto kod nas je ispod toga i to 60 posto. Kada je pak riječ o uslugama koje spadaju u prekogranične u EU 27+ je prosjek 43 posto, a u Hrvatskoj 40 posto.
Ovo istraživanje koje pokazuje točno koliko zaostajemo u pojedinim segmentima e-Government rješenja odnosno sustava e-Građani jasno donosi uvid da prostora za rast ima. Usprkos ubrzanju koje je donijela pandemija trebao nastaviti i rasti i objediniti sve usluge i za građane, ali i poslovne subjekte odnosno poduzetnike vidljivo je kada se analiziraju pojedini segmenti, a o tome kako to učiniti i što se može napraviti govori za ICT na Ti Gršić.
Nosivi uređaji od pametnih satova i narukvica do pametnih odjevnih predmeta i prstenova – postali su nezaobilazan dio svakodnevnog života milijuna korisnika. Prvotno su služili za motivaciju korisnika na više kretanja i aktivniji način života, a danas, zahvaljujući sve sofisticiranijim senzorima i umjetnoj inteligenciji, imaju potencijal transformirati osobno zdravlje i sustave zdravstvene skrbi.
Telekomunikacijska industrija nalazi se usred najdinamičnije transformacije u svojoj povijesti, a ključnu ulogu u tom procesu imaju umjetna inteligencija (AI), kvantno računarstvo i napredak 5G tehnologije. Ovogodišnji MWC u Barceloni poslužio je kao platforma za predstavljanje najnovijih inovacija i vizija koje oblikuju budućnost povezivanja, poslovanja i svakodnevnog života.
MWC 2025 u Barceloni jasno je potvrdio kako telekom industrija više nije ograničena samo na pružanje osnovne povezanosti, već je postala ključni katalizator digitalnih inovacija u svim granama gospodarstva. Telekom kompanije danas su strateški partneri digitalne ekonomije, a njihova rješenja čine temelj za razvoj novih digitalnih aplikacija i servisa. Integracija cloud tehnologija, umjetne inteligencije i strateških partnerstava s IT sektorom oblikuju budućnost ove industrije, koja se nalazi usred najdublje transformacije u svojoj povijesti. O tome je govorio Matija Ražem, Chief Telecom Commercial Officer (CTCO) iz Infobipa.