PC tržište u zapadnoj Europi u zadnjem kvartalu naraslo za 21 posto

PC tržište u zapadnoj Europi u zadnjem kvartalu naraslo za 21 posto
DepositPhotos

Tržište osobnih računala u zapadnoj Europi zabilježilo je 16,3 milijuna isporuka tijekom trećeg kvartala, što je 21 posto rasta u odnosu na isto razdoblje prošle godine, navodi u izvješću Canalys.

Iako je ova regija zahvaćena s nekoliko valova koronavirusa i zbog te pandemije suočeba s podosta prepreka, potražnja je i dalje na iznimno visokim razinama. Koja bi se trebala nastaviti i u idućoj godini.

Iz Canalysa navode da proizvodnja neće moći potpuno pratiti potražnju, ali navodi da to neće utjecati na rast. Od čega će najviše profitirati najjači proizvođač u zapadnoj Europi - HP. Kroz treći kvartal ta je kompanija isporučila 4,4 milijuna uređaja i bilježi 27 posto udjela.

Zanimljivo, HP je promijenio strategiju jer kroz početak i kasniji dio ove godine, prioritet su bile isporuke u Sjevernoj Americi, što je dovelo do gubitka udjela u Europi. Ali, kroz treći kvartal se američka kompanija ponovno snažno okrenula zapadu Europe i bilježi rast od 24 posto, dok na globalnom tržištu istovremeon gubi šest posto. Lenovo je pak porastao za 22 posto.

Odmah iza vodećeg dvojca je s 4,1 milijuna isporuka Lenovo i ima 25 posto udjela. Dell, Apple i Acer ih prate s udjelom od 14, 12 i osam posto. Svi zajedno su svojim računalima omogućili da već šesti kvartal zaredom PC tržište bilježi rast.

"Brojke potvrđuju nastavak potražnje za PC uređajima. I tu se više ne radi samo o ispunjavanju zaostalih narudžbi već o upravljanju dugoročnijem tipu potražnje, što je sjajna vijest za svakog proizvođača na tržištu. Ali, vidimo promjenu trenda i zaokret prema komercijalnom dijelu jer on je porastao 31 posto, dok je potrošački porastao 11 posto. Gledajući prema naprijed, komercijalni bi segment trebao rasti i u 2023.", navode u Canalysu.

Što se isporuka tableta tiče, bilježi se pad od 20 posto, na 6,9 milijuna isporuka. U Canalysu navode da to ne čudi jer se kroz treći kvartal 2020. bilježila iznimno visoka potražnja, izazvana krizom na globalnoj razini, a samim time i u zapadnoj Europi.

Tek Apple to nije osjetio jer iPad modeli su rasli u smislu isporuka za 33 posto na godišnjoj razini. Preostala konkurencija u top 5 bilježila je dvoznamenkasti pad.