ViewSonic dvije godine zaredom drži vodeće mjesto u industriji
ViewSonic je ponovno proglašen vodećim brendom na globalnom tržištu interaktivnih zaslona, isključujući Kinu, za 2024. godinu, prema izvješću Futuresource Consultinga.
SSD-ovi s DRAM-om nude blago povećanje performansi u odnosu na SSD-ove bez DRAM-a tijekom gaminga.
Kada tražite novi SSD za gaming računalo, možda ste naišli na pojmove DRAM ili SSD-ove bez DRAM-a i pitate se kako ta značajka utječe na performanse u gaming PC-u.
Iako nadogradnja s HDD-a na SSD može znatno poboljšati performanse tijekom igranja, prijelaz sa SSD-a bez DRAM-a na SSD s DRAM-om donosi manje primjetnu razliku. Konkretnije, DRAM je dodatni čip koji se nalazi na nekim SSD-ovima i djeluje kao kratkoročna memorija ili predmemorija za SSD. Pohranjuje mapu podataka SSD-a, prateći gdje se podaci nalaze u NAND flash memoriji. Također, služi kao privremena pohrana za metapodatke i upravlja komunikacijskim protokolima između SSD-a i procesora.
SSD-ovi bez DRAM-a rade na isti način, osim što se ti procesi pohranjuju u memoriju SSD-a. To znači da SSD bez DRAM-a treba više vremena za izvršavanje tih radnji jer mora pretražiti sve podatke kako bi pronašao potrebne protokole, umjesto da koristi namjenski čip.
Performanse
SSD-ovi s DRAM-om nude blago povećanje performansi u odnosu na SSD-ove bez DRAM-a tijekom gaminga, no to je uglavnom zanemarivo "rekreativcima". Ali, ako ste učestaliji gamer, to minimalno poboljšanje može se nakupiti i pružiti bolje performanse, uz dulji vijek trajanja vašeg SSD-a.
Postoji jedna specifična vrsta igara koja može imati koristi od DRAM-a, a to su igre s proceduralnom generacijom, izgradnjom baza i strateške igre. U njima stalno dodajete nove informacije, što može iskoristiti način na koji SSD-ovi s DRAM-om upisuju nove podatke.
Više od gaminga
I dok DRAM neće donijeti veće poboljšanje u igrama, to ne znači da ne može pomoći računalu na drugim područjima. Primjerice, ako streamate ili uređujete videozapise u programima poput Adobe Premiere Pro, DRAM može biti od velike pomoći.
Ovo je zato što su ti procesi intenzivni za pisanje, što znači da DRAM može pomoći računalu da ih izvrši nešto brže i smanji trošenje diska.
Iako SSD s DRAM-om može poboljšati ukupne brzine, ako ga kupujete samo za dugotrajnu pohranu, neće imati toliko koristi.
Ažuriranja i preuzimanja
Iako SSD-ovi s DRAM-om rade nešto bolje od SSD-ova bez DRAM-a, to poboljšanje performansi je uglavnom zanemarivo kada je riječ o igranju. Većinom se povećanje performansi odnosi na brzinu pisanja na SSD, a ne na brzinu čitanja.
Nažalost, većina igara više ovisi o brzinama čitanja, dok su brzine pisanja važne prilikom spremanja igre ili njezinog ažuriranja. No, ako često instalirate i deinstalirate igre na svom računalu, DRAM vam može biti od koristi.
Ako igrate igre koje redovito dobivaju zakrpe ili ažuriranja, DRAM na SSD-u može ubrzati te procese. Istodobno, instaliranje i deinstaliranje novih igara ili premještanje velikih datoteka igara između diskova može imati koristi od DRAM-a i smanjiti trošenje diskova.
Dulji vijek trajanja
Kada se podaci pišu na SSD, pohranjuju se u memorijske ćelije. Nažalost, svaki put kada se podaci upišu u ćeliju, ona se degradira. Kako bi se ta degradacija smanjila, SSD premješta podatke u različite ćelije.
Ovaj se proces naziva izjednačavanje trošenja ili wear leveling, a provodi ga kontroler na SSD-ovima s DRAM-om i bez DRAM-a. Budući da se podaci stalno premještaju između memorijskih ćelija, SSD mora stalno tražiti određene podatke.
Ovdje DRAM donosi malu prednost. Budući da je mapa podataka pohranjena u DRAM-u, ona prevodi pohranjene podatke u fizičku adresu, što omogućava kontroleru SSD-a da ih lakše pronađe i dohvati. Osim toga, pohranjivanje privremenih podataka u DRAM umjesto u memorijske ćelije znači da se manje ćelija oštećuje zbog stalnog prepisivanja nevažnih podataka.
Kod SSD-ova bez DRAM-a, mapa podataka, komunikacijski protokoli i metapodaci pohranjuju se u NAND flash memoriju, koja se također stalno prepisuje i premješta između memorijskih ćelija. To brže degradira ćelije i produljuje vrijeme koje je potrebno disku da pronađe potrebne podatke jer prvo mora potražiti mapu, a zatim tražene podatke.