IZNAD OSTALIH

Ovo je šest najboljih "light" Linux distribucija u 2023.

Ovo je šest najboljih "light" Linux distribucija u 2023.
Pokreću se i rade kroz USB stick pa s njega "vuku" sve što treba, bez dodatnog opterećivanja sustava.
Antonio Jularić

Vlasnici starijih Mac i Windows računala sve muke koje imaju s operativnim sustavima modernog doba mogu riješiti postavljanjem Linuxa, koji će uz pomoć "lakših" verzija postojećih distribucija ili distrosa omogućiti upravo to - pokretanje i rad sustava bez ikakvih zadrši.

Takva je situacija s distrosima jer se pokreću i rade kroz USB stick pa s njega "vuku" sve što treba, bez dodatnog opterećivanja sustava. I kroz nastavak teksta ćemo predstaviti šest trenutno najboljih distrosa "lake kategorije" koji postoje na tržištu u ovom trenutku.

1. Puppy Linux

Zauzima samo 300MB prostora, koristi JWM i ROX Desktop za što "lakše" iskustvo. Njegovi kreatori tvrde da je Puppy Linux zapravo mješavina nekoliko Linux distribucija koje dijele iste principe - jedinstven set aplikacija i konfiguracija. Također, dijele jednake mogućnosti i jednako se "ponašaju". Idealan je za Raspberry Pi uređaje, nudi podršku za 32-bitne i 64-bitne sustave, ali ne i za UEFI.

2. Lubuntu

Službeni Ubuntu distro koji koristi laganiji LXQt upravitelj "prozorima" (eng. windows) umjesto Gnome 3, čije je prisustvo dosta često na glavnim Ubuntu verzijama sustava. Nije riječ o "najlakšoj" Linux distribuciji na listi, ali bez problema će uz njega raditi računala do deset godina starosti. Nažalost, minimalna preporuka za pokretanje nije navedena, ali već činjenica da nema podrške za 32-bitna računala govori da i nije baš preporuka pokrenuti ga s jako starim računalom.

3. Bodhi Linux

To je minimalistička distribucija koja koristi Moksha desktop okruženje. Moksha se temelji na Enlightenment Desktop Environment (EDE) i nevjerojatno je lagan i osjetljiv. Bodhi Linux koristi apt upravitelj paketa, što olakšava instalaciju i ažuriranje softvera. Distribucija sadrži veliku kolekciju unaprijed instaliranih aplikacija, uključujući Geany uređivač teksta, Midori web preglednik i Synaptic Package Manager.

4. SparkyLinux

Baziran je na Debianu, koristi desktop okruženje Openbox, koje je brzo i lagano. Za cilj ima pružiti minimalističko, ali funkcionalno iskustvo na radnoj površini. Uključuje mnoge unaprijed instalirane aplikacije kao što su Firefox, GIMP i LibreOffice. Jednostavan je za korištenje i ideaalan za korisnike koji žele laganu distribuciju Linuxa s čistim i minimalističkim sučeljem.

5. LXLE Linux

Baziran nje na Ubuntu i koristi LXDE desktop okruženje, koje je lagano i jednostavno za korištenje. Dizajniran je za rad na hardveru slabijih specifikacija dok korisnicima pruža sve bitne aplikacije. Distribucija uključuje mnoge unaprijed instalirane aplikacije, uključujući Firefox, GIMP i LibreOffice. Iznimno je jednostavan za korištenje i dolazi s intuitivnim sučeljem, što ga čini izvrsnim izborom za početnike.

6. AntiX Linux

Načinjen je ciljano za stariji hardver pa ima 32-bitnu podršku, treba samo 256MB radne memorije i 4GB prostora na disku. Baziran je na Debianu i koristi kombinaciju IceWM te ROX Desktopa. Stane čak na CD jer ima nešto manje od 700MB. Iako, puna verzija ima 1GB. Za korisnike pritom ima sve što im treba, od LibreOffice, MPlayera, XMMS-a i aplikacije za torrente, YouTube, čitanje vijesti i čitanje općenito.