Koliko nas zrače mobiteli

Koliko nas zrače mobiteli

Vlasnici mobitela već se dulje vrijeme susreću s kontradiktornim napisima o štetnosti, odnosno neštetnosti mobitela. I dok jedni panično upozoravaju na zračenje uređaja koji su preplavili svijet i na njegove štetne posljedice po zdravlje, drugi potpuno smireno govore o nedostatku bilo kakvog razloga za paniku.

A kad se uz to pročitaju vijesti o sudskim procesima koje su u Sjedinjenim Američkim Državama pokrenuli ljudi oboljeli od tumora na mozgu, svakom pa i najtrezvenijem vlasniku mobitela mora se javiti barem mali tračak sumnje - tko je zapravo u pravu.

U Kaliforniji  su ukinute predložene oznake koje bi prenosile detalje o količini energije s uređaja na naše tijelo putem SAR-a. Riječ je o naljepnicama koje najvjerojatnije nikada neće ugledati svijetlo dana. Federal Communicatiob Commision (FCC) je potvrdio da ne postoji opasnost od zračenja.

Inače, radi se o napravi koja mjeri SAR i zadužena je da osigura da svaki uređaj ispunjava određene sigurnosne standarde.

Provedena su mnogobrojna znanstvena istraživanja koja, dakako, dokazuju ili pokušavaju dokazati ono što je njihov naručitelj želio. U nekim su zapadnim državama već doneseni propisi koji proizvođača obvezuju da na mobitelu vidljivo istakne količinu radijacije koju taj uređaj zrači.

Dvojbeno je, međutim, koliko je takav podatak uopće relevantan. Specifična stopa apsorpcije nije vrlo korisna mjera jer ne pokazuje prosječnu količinu zračenja na korisnika.