Kineski proizvođači drže 70 posto prisutnosti na tržištu pametnih telefona

Kineski proizvođači drže 70 posto prisutnosti na tržištu pametnih telefona

Kineski proizvođači pametnih telefona dominiraju svjetskim tržištem i to nije nikakva novost, ali malo tko bi mogao pomisliti da imaju nevjerojatnih 70 posto prisutnosti, kad se radi o deset najvećih kompanija.

Dakle, jedini proizvođači među deset najvećih, a da nisu iz Kine, su Samsung (Južna Koreja), Apple (Sjedinjene Američke Države) i LG (Južna Koreja). No zato je Samsung najveći s 19,2 posto udjela, Apple je drugi s 15,1 posto i LG deveti s 1,9 posto.

Ali, LG je nedavno objavio da se povlači s tržišta pametnih telefona i već kroz nekoliko mjeseci će netko drugi preuzeti njegovu poziciju. Vrlo lako još jedan kineski proizvođač, osim ako Sony ili netko drugi ne napravi zaokret pa osvoji dovoljan postotak tržišta za ulazak u top 10. A ne baš tako davno bio je tamo, kao i HTC, Motorola, Nokia, Blackberry...

Što se kineskih proizvođača tiče, Huawei je treći na svijetu i prvi u Kini s 14,1 posto udjela na tržištu, što je i dalje odličan rezultat, posebno ako se uzme činjenica u kakvim problemima se ta kompanija nalazi otkako su na snazi američke sankcije.

Zatim slijedi Xiaomi s 10,9 posto, što je solidno, ali nekako se čini da ipak ta kompanija nije osvojila one koji su napustili Huawei. Više su se takvi korisnici okrenuli prema Samsungu, Appleu i petom na listi najjačih - Oppu. Ta kompanija ima 8,4 posto udjela, samo 0,3 više no Vivo. Nakon svih njih slijedi poveća "rupa" pa je na redu Realme s 3,2 posto i nakon LG-a tu je Tecno s 1,7 posto.

Većina udjela koji imaju sve te kompanije ipak dolazi iz Kine i njene okolice, ali i to se broji, prodani uređaj je prodani uređaj. Upravo zato traje tolika "bitka" za Indiju, koja iz godine u godinu jača u svakom smislu, a s tim i kupovna moć više od milijarde njenih stanovnika. Tko se uspije "ubaciti" na to tržište u pravom smislu, podosta će ojačati postotak svog udjela na globalnoj sceni.