TRŽIŠNI TRENDOVI

Isporuke računala porasle za 9 posto u prvom kvartalu 2025.

U prvom kvartalu 2025. godine, Lenovo je zadržao vodstvo na globalnom tržištu računala, isporučivši 15,2 milijuna prijenosnih računala i stolnih računala, uz snažan rast od 11 posto. HP, koji je na drugom mjestu, povećao je svoje isporuke za 6 posto godišnje, dostigavši 12,8 milijuna jedinica. Nakon nekoliko kvartala pada na godišnjoj razini, Dell je ostvario rast od 3 posto, isporučivši 9,5 milijuna jedinica. Apple je zauzeo četvrto mjesto s jakim rastom isporuka od 22 posto, isporučivši 6,5 milijuna jedinica i zauzeo 10,4 posto tržišnog udjela. Asus je zaokružio prvih pet pozicija s rastom od 9 posto i 4,0 milijuna isporučenih jedinica.

Isporuke računala porasle za 9 posto u prvom kvartalu 2025.
Depositphotos

Ukupan broj isporuka stolnih računala, prijenosnih računala i radnih stanica porastao je za 9,4 posto na 62,7 milijuna jedinica u prvom kvartalu 2025. godine, prema Canalysu. Isporuke prijenosnih računala dostigle su 49,4 milijuna jedinica, što je povećanje od 10 posto u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

Isporuke stolnih računala porasle su za 8 posto na 13,3 milijuna jedinica. Volumen isporuka u prvom kvartalu bio je potaknut od strane OEM-ova (original equipment manufacturers), koji su povećali isporuke u SAD u očekivanju prvog kruga carinskih najava administracije Donalda Trumpa. Kako sljedeći krug viših carina na više zemalja stupa na snagu, izravni i neizravni utjecaji prijete oporavku globalnog tržišta računala, kao i zamahu koji je pokrenut zbog kraja podrške za Windows 10 u ostatku godine.

„Isporuke računala doživjele su skok u 1Q25, što je bilo rezultat ubrzanih isporuka prema SAD-u od strane dobavljača u očekivanju početnih carinskih najava“, rekao je Ishan Dutt, glavni analitičar u Canalysu. Lenovo i HP povećali su isporuke prema SAD-u u prvom kvartalu za oko 20 posto, odnosno 13 posto.

„Ova preventivna strategija omogućila je proizvođačima i kanalima da se opskrbe prije nego što dođu potencijalna povećanja troškova, povećavajući isporuke unatoč stabilnoj potražnji krajnjih korisnika. Iako se poduzimaju slični koraci u vezi s širokim carinama koje će stupiti na snagu, očekuje se da će sljedeći kvartali ove godine donijeti usporavanje kako bi se normalizirali zalihe i kupci suočili s višim cijenama.“

Očekuje se da će utjecaj carina na potražnju potrošača biti veći jer će kupnja skupljeg računala morati biti prioritet u odnosu na druge kategorije potrošnje koje također doživljavaju povećanje cijena. Poslovni korisnici, osobito mala i srednja poduzeća (SMB), također će osjetiti određeni pritisak koji bi mogao usporiti zamah kritične tranzicije s Windows 10 prema kraju podrške (EOS) u listopadu 2025. godine.

„Anketom koju je Canalys proveo u ožujku među partnerima u distribuciji koji su upoznati s planovima obnove računala za SMB, otkriveno je da 14 posto kaže da njihovi kupci nisu svjesni kraja podrške za Windows 10, a dodatnih 21 posto kaže da su kupci svjesni, ali nemaju planove za nadogradnju“, rekao je Dutt. „Za kupce u ovim situacijama, odgoda u planiranju znači da će vjerojatno biti suočeni s višim troškovima kada dođe vrijeme za obnovu svojih računala.“

S proizvodne strane, glavni OEM-ovi već su počeli diversificirati lance opskrbe tijekom prvog mandata Trumpove administracije, a očekuje se da će nastaviti premještanje proizvodnje iz Kine prema Vijetnamu, Tajlandu i Indiji, iako se i ove zemlje suočavaju s uvođenjem carina. Do kraja 2025. godine, većina velikih proizvođača računala trebala bi završiti premještanje isporuka namijenjenih SAD-u iz Kine, nastojeći poboljšati otpornost lanaca opskrbe i ublažiti utjecaj carina. Na primjer, u svom posljednjem pozivu za zaradu, izvršni direktor HP-a Enrique Lores izjavio je da će 90 posto proizvoda tvrtke prodanih u SAD-u biti proizvedeno izvan Kine do kraja ove godine.

„Iako su ove velike proizvodne zemlje bile pogođene carinama, njihove stope ostaju relativno konkurentne u odnosu na Kinu“, rekao je Ben Yeh, viši analitičar u Canalysu. „Štoviše, ove zemlje pokazale su volju za pregovaranje, što podiže mogućnost da će carine na kraju biti smanjene ili ukinute, dok je Kina brzo odgovorila s novim krugom uzvratnih carina. Kao rezultat toga, planovi za preseljenje proizvodnje i dalje su u tijeku i vjerojatno se neće značajno promijeniti prije nego što budu objavljeni daljnji detalji implementacije.“

U prvom kvartalu 2025. godine, Lenovo je zadržao vodstvo na globalnom tržištu računala, isporučivši 15,2 milijuna prijenosnih računala i stolnih računala, uz snažan rast od 11 posto. HP, koji je na drugom mjestu, povećao je svoje isporuke za 6 posto godišnje, dostigavši 12,8 milijuna jedinica. Nakon nekoliko kvartala pada na godišnjoj razini, Dell je ostvario rast od 3 posto, isporučivši 9,5 milijuna jedinica. Apple je zauzeo četvrto mjesto s jakim rastom isporuka od 22 posto, isporučivši 6,5 milijuna jedinica i zauzeo 10,4 posto tržišnog udjela. Asus je zaokružio prvih pet pozicija s rastom od 9 posto i 4,0 milijuna isporučenih jedinica.

Utjecaj carinskih rata na IT tržište, uključujući tržište računala, postaje sve jasniji. S obzirom na to da mnogi proizvođači računala premještaju proizvodnju iz Kine prema drugim azijskim zemljama poput Vijetnama, Tajlanda i Indije, industrija nastoji ublažiti negativne učinke carinskih tarifa. S obzirom na rastući pritisak na cijene i promjene u lancima opskrbe, tržište računala suočava se s izazovima koji mogu utjecati na dugoročnu potražnju, posebno u kontekstu smanjenja podrške za Windows 10.

U prvom kvartalu 2025. godine, tržište računala bilježi značajan oporavak i pozitivne pomake, unatoč izazovima poput povećanja carina i prijetnje inflacijom. Iako tržište još uvijek osjeća učinke globalnih gospodarskih nesigurnosti, snažan rast u isporukama prijenosnih računala i radnih stanica pokazuje da su potrošači i poslovni korisnici nastavili ulagati u nove uređaje, osobito s obzirom na predstojeći kraj podrške za Windows 10.

Potražnja za prijenosnim računalima: Isporuke prijenosnih računala zabilježile su značajan porast od 10 posto u odnosu na isti kvartal prošle godine, dosegnuvši 49,4 milijuna jedinica. Povećanje je djelomično uzrokovano potrebom za unapređenjem postojećih uređaja, osobito među poslovnim korisnicima i studentima koji se pripremaju za nove godine učenja ili poslovne izazove.

Isporuke radnih stanica također su zabilježile porast, što ukazuje na rastuću potrebu za visokim performansama u industrijama poput dizajna, inženjeringa, financija i razvoja umjetničkog sadržaja. Teško je predvidjeti hoće li ovaj trend nastaviti rasti, ali svakako predstavlja značajnu priliku za tržište.

U 1Q25, mnogi proizvođači računala lansirali su nove modele s poboljšanjima poput boljih procesora, duljih trajanja baterije i naprednijih grafičkih kartica, što je potaknulo dodatnu potražnju. Primjerice, Lenovo i HP su objavili nove modele u srednjem i višem segmentu koji kombiniraju visoke performanse s konkurentnim cijenama, što je privuklo nove korisnike.

Carine na uvoz iz Kine, zajedno s nesigurnostima oko trgovinskih odnosa, dovode do nepredvidivih troškova proizvodnje, čime se povećavaju cijene proizvoda. To je izazvalo potrebu za prilagodbom strategija opskrbe i cijena. Ujedno, pritisak na nabavku komponenti može izazvati nestašicu na tržištu i povremena kašnjenja u proizvodnji.

Kao odgovor na povećanje carina, mnogi OEM-ovi diversificiraju svoje proizvodne kapacitete prema drugim azijskim zemljama, osobito Vijetnamu i Tajlandu. Ovaj trend diversifikacije opskrbnih lanaca može dugoročno povećati stabilnost tržišta, no za sada, prebacivanje proizvodnje iz Kine još uvijek predstavlja izazov zbog povećanih početnih troškova i logističkih prepreka.

U segmentu SMB-a, i dalje je prisutna određena stagnacija zbog nesigurnosti u vezi s budućim troškovima, dok mnogi manji poslovni korisnici nisu još u potpunosti svjesni prijetnji koje donosi prestanak podrške za Windows 10. Očekuje se da će mnogi od njih biti prisiljeni prebaciti se na nove uređaje i operacijske sustave, što može izazvati porast potražnje u drugom dijelu godine.

Tržište računala u 1Q25 ima solidan rast, potaknut povećanjem potražnje za prijenosnim računalima i radnim stanicama, iako se suočava s izazovima poput povećanja carina, inflacije i nesigurnosti u globalnim opskrbnim lancima. Ovi faktori sugeriraju da bi tržište moglo doživjeti kratkoročni rast, ali dugoročno je neizvjesno zbog potencijalnog usporavanja rasta i povećanja troškova, osobito među manjim poslovnim korisnicima i potrošačima koji će biti suočeni s višim cijenama računala.