ViewSonic dvije godine zaredom drži vodeće mjesto u industriji
ViewSonic je ponovno proglašen vodećim brendom na globalnom tržištu interaktivnih zaslona, isključujući Kinu, za 2024. godinu, prema izvješću Futuresource Consultinga.
Apple je drugu godinu obranio svoju vodeću poziciju na ljestvici dobavljača, potpomognut rastom tržišta u nastajanju i stabilnim rezultatima u Sjevernoj Americi i Europi, što je pomoglo u rješavanju njegovih izazova u kontinentalnoj Kini. Samsung ga je tijesno pratio na drugom mjestu zbog kontinuiranog fokusa na profitabilnost.
Prema najnovijem istraživanju tvrtke Canalys, globalno tržište pametnih telefona poraslo je 7 posto u 2024., dosegnuvši 1,22 milijarde jedinica. Ovo označava oporavak nakon dvije uzastopne godine pada.
Apple je drugu godinu obranio svoju vodeću poziciju na ljestvici dobavljača, potpomognut rastom tržišta u nastajanju i stabilnim rezultatima u Sjevernoj Americi i Europi, što je pomoglo u rješavanju njegovih izazova u kontinentalnoj Kini. Za cijelu 2024. godinu, isporuke iPhonea pale su za 1 posto na 225,9 milijuna jedinica. Samsung ga je tijesno pratio na drugom mjestu zbog kontinuiranog fokusa na profitabilnost, jer su njegove isporuke također pale za 1 posto na 222,9 milijuna jedinica.
Xiaomi je zadržao uporište na trećem mjestu, budući da je najveći doprinos rastu opsega industrije u 2024. Potaknut snažnim zamahom u kontinentalnoj Kini i kontinuiranim strateškim širenjem na tržišta u razvoju, njegove su isporuke porasle za snažnih 15 posto na 168,6 milijuna jedinica. TRANSSION je po prvi put osvojio četvrto mjesto, dok je OPPO (uključujući OnePlus) zaokružio prvih pet, s rastom od 15 posto i 3 posto na 106,7 milijuna odnosno 103,6 milijuna jedinica.
"2024. bila je godina povratka za industriju pametnih telefona, s najvećim godišnjim globalnim opsegom isporuka nakon pandemije", rekao je Runar Bjørhovde, analitičar u Canalysu. “Potražnja je u velikom porastu u segmentu masovnog tržišta, potaknuta ciklusom osvježavanja pametnih telefona kupljenih u pandemiji uz nadopunjavanje kanala. Nekoliko dobavljača kapitaliziralo je ovaj trend, ciljajući na otvoreni tržišni kanal i vodeći sa snažnim proizvodima usmjerenim na vrijednost za novac. Međutim, usredotočenost na povećanje obujma povezana je s rizikom erozije marže kako bi cijene ostale konkurentne. Kako bi se suprotstavili tome i upravljali profitabilnošću, dobavljači su smanjili fiksne troškove i optimizirali svoje planiranje resursa. Osim snažnog rasta tržišta u nastajanju, zrela gospodarstva počela su se oporavljati, što pokazuje rast kontinentalne Kine od 4 posto, Sjeverne Amerike od 1 posto i Europe od 3 posto. Potražnja u tim regijama ubrzana je visokim promocijama dobavljača, kao što su popusti, zamjene i paketi uređaja, koji se koriste u cijelom kanalu.”
“Apple i Samsung ostali su otporni usred snažne vodeće potražnje, odražavajući kontinuirani trend premiumizacije na tržištu,” komentirao je Sanyam Chaurasia, viši analitičar u Canalysu. „U vrhunskoj kategoriji, potrošači se sve više odlučuju za premium verziju vodeće serije, čemu doprinose jasnije razlikovanje modela dobavljača unutar njihove vodeće serije u ionako cjenovno neelastičnom segmentu. U slučaju Applea, isporuke 16 Pro i Pro Maxa u 2024. bile su 11 posto veće od 15 Pro i Pro Maxa u 2023., dosežući preko 55 milijuna jedinica. Performanse Pro modela u seriji 16 bile su ključni pokretač iPhonea 16 koji je nadmašio performanse iPhonea 15 u godini lansiranja. Samsung je isporučio svoju najveću količinu serije S od 2019., usmjerenu više prema Ultra nego ikad prije. Teži nastavku rasta S-serije s Galaxy S25, kroz stalni fokus na iskustva pokretana umjetnom inteligencijom uključujući komplementarnu pretplatu Gemini Advanced. Nadogradnja trenutnih korisnika A-serije srednje klase na standardne i plus modele bit će ključni element za Samsung da postigne svoje ambicije.”
"Dobavljači se suočavaju s teškom 2025. s rastućim složenostima i na globalnoj i na regionalnoj razini", dodao je Bjørhovde. “Tržišta u nastajanju bila su pokretač rasta industrije u 2024., ali rast je usporen jer neka tržišta dosežu točku zasićenja. Pronalaženje prave ravnoteže između kratkoročnog učinka, upravljanja zalihama i dugoročnih ulaganja bit će ključno za uspjeh dobavljača na ovim tržištima. Ekonomske fluktuacije, potencijalne carine u SAD-u i zahtjevi usklađenosti dodaju dodatnu nepredvidljivost dinamici tržišta. Međutim, prilike kao što su rastući trendovi povećanja premija, shema subvencija kontinentalne Kine i modeli financiranja koji se razvijaju nude dobavljačima potencijal rasta. U 2025. dobavljači će dati prednost ASP-u i rastu profitabilnosti u svim segmentima dok će istovremeno jačati svoju prisutnost na tržištu kroz raznolike portfelje proizvoda, marketing vođen markama i dublju suradnju kanala. Sposobnost snalaženja u ovim izazovima uz iskorištavanje novonastalih prilika definirat će vođe sljedeće faze evolucije industrije.”