NESTAŠICA NA TRŽIŠTU

Gameri u panici, sad im umjetna inteligencija "krade" grafičke kartice

Gameri u panici, sad im umjetna inteligencija "krade" grafičke kartice
Depositphotos

Potražnja za grafičkim karticama neupitno ponovno raste jer cijene premašuju i 70.000 američkih dolara na nekim lokacijama u Kini, kao u slučaju podatkovnog centra koji je trebao H800 GPU.

To ne čudi jer lideri kompanija koje proizvode grafičke kartice temeljene na cloudu tvrde da su im resursi u potpunosti nedostupni u ovom trenutku, a zalihe GPU hardvera već su iscrpljene za narednu godinu.

Drastična vremena zahtijevaju drastične mjere i počinjemo uviđati dokaze da GPU-ove koji bi trebali ići na kućna stolna računala umjesto toga završavaju u rukama igrača u industriji umjetne inteligencije.

Naravno, gameri i entuzijasti bit će zabrinuti zbog ponavljanja situacije kao kod rudarenja kriptovaluta, koja je "pomela" potrošačke GPU zalihe.

Prvi čvrsti dokaz da tvrtke usmjerene na umjetnu inteligenciju kupuju potrošačke GPU-ove dolazi iz hvalisanja koje je tweetao kultni IT haker i poduzetnik George Hotz (AKA geohot).

Prikazao je 7,38 PFLOPS računalne moći kroz tweet s mnoštvom kutija na kojima se jasno može uočiti XFX MERC 310 GPU, kao i da na kutiji piše "AMD Radeon RX 7900 XTX". To je XFX dizajn temeljen na AMD-ovom vodećem potrošačkom GPU-u i drugoj najboljoj grafičkoj kartici za gaming u 2023.

Svaka od RX 7900 XTX kartica košta 979,99 USD na Amazonu. Dakle, Hotz je potrošio oko 60.000 dolara na ono što prikazuje na fotografiji.

To što je želio prikazati ne bi bilo problematično da ne daje do znanja kako "obični smrtnici" ne mogu do grafičkih kartica. One su, na veliko, namijenjene većim igračima, onima koji se bave umjetnom inteligencijom.

I s obzirom na druge pokazatelje, možemo jasno vidjeti da razvoj umjetne inteligencije ima dubok utjecaj na ponudu grafičkih procesora usmjerenih na računalstvo. Sada je jedino pitanje koliko će se ta nezasitna potražnja prenijeti i na grafičke procesore za igre.