Apple uz iPhone više ne uključiuje punjač u pakiranju čime će uštedjeti 861 tisuću tona metala

Apple uz iPhone više ne uključiuje punjač u pakiranju čime će uštedjeti 861 tisuću tona metala
DepositPhotos

Apple se s iPhone 12 modelima odlučio donijeti promjenu koju već slijedi Samsung, a moguće da će i drugi najveći proizvođači - izbacivanje adaptera za USB-C kabel. Što je, kako tvrde u kompaniji, briga za okoliš i trebala bi uštedjeti 861.000 tona bakra, cinka i kositra.

Računa se da korisnici imaju starije modele pa onda mogu uzeti njihove adaptere i najnormalnije puniti nove modele. Naravno, oni kojima je to prvi model ili jednostavno nemaju adapter iz nekog od razloga, mogu ga kupiti zasebno. Kao i slušalice.

Iako je priča o brizi za okoliš hvalevrijedna, činjenica je i da se štedi mnogo na samom pakiranju, koje je manje, lakše i praktičnije. Posebno ako se vidi da cijene uređaja nisu padale u odnosu na vrijeme kad se nudio adapter u kutijama.

Tako nešto omogućava i brže isporuke jer se sad na paletu može postaviti 70 posto više kutija nego prije. Ali, uz sve te enormne benefite za kompaniju, koji idu na teret krajnjeg korisnika, čini se dobro za okoliš. To nije zanemarivo.

U izvještaju Applea, navodi se da je u 2020. kompanija smanjila emisiju ugljičnog dioksida (CO2) s 25,1 milijuna tona iz godine prije na 22,6 milijuna. Ujedno, potrošnja energije smanjena je za 13,9 milijuna kWh.

Apple radi i na recikliranju materijala pa ga koristi za proizvodnju novih uređaja, od Macova, iPhonea pa i Watch 6 serije. Stoga, koliko god se kompaniji može zamjeriti da okoliš koristi u svrhu ostvarivanja više prihoda, treba pohvaliti činjenicu da je Apple svjestan pozicije u kojoj se nalazi. Predvodnik je tržišta, netko koga se kopira.

I kad se svi krenu ponašati na taj način okoliš će to osjetiti. Naravno, sve te kompanije ponešto će se obogatiti, ali barem neće sve skupa na kraju donijeti benefit isključivo jednoj strani, efekt će biti postignut za sve, čak i one koji ni nemaju pametne telefone ili slične uređaje.